Gazdaság hvg.hu 2015. április. 29. 14:48

Ízekre szedik a jövő évi költségvetést a civil szervezetek

Civil szervezetek vizsgálnák a jövő évi költségvetést az átláthatóság, az energetika és az esélyegyenlőség alapján. A Költségvetési Felelősségi Intézet szerdai sajtótájékoztatóján mutatta be a "Civilek a költségvetésről" elnevezésű projektek, amelyben többek között a TASZ, az Átlátszó, a K-Monitor és a Pedagógusok Demokratikus Szövetsége vesz részt. Céljuk, hogy még a parlamenti vita minél több választópolgárhoz és döntéshozóhoz eljuttassák a 2016-os költségvetési törvény elemzését. Romhányi Baláza, az intézet vezetője elmondta, a költségvetés valódi számai sok esteben nem nyilvánosak, az elérhető dokumentumon nehezen értelmezhetőek, pedig minden állampolgárnak joga, hogy tudja, mire költik a közvagyont.

A költségvetés nem lesz átláthatóbb a parlamenti vita előrehozásától - hangzott a Költségvetési Felelősségi Intézet szerdai sajtótájékoztatóján, ahol bemutatták a “Civilek a költségvetésről” nevű projektet. Romhányi Balázs, az intézet vezetője elmondta, sok esetben nem elérhetőek a költségvetés valódi számait és a nyilvános dokumentumok és adatok  is nehezen értelmezhetőek, pedig “az állampolgároknak joguk van tudni, mire költik a közpénzt.”

Eredetileg októberben bocsátották volna vitára a költségvetési törvényt, ezzel szemben a Nemzetgazdasái Minisztérium (NGM) márciusban bejelentette, hogy már áprilisban benyújtják a törvényjavaslatot. Emögött az állhat, hogy a kormány így akarja jelezni, kész csökkenteni a bankadót. A kormány viszont már most csúszásban van, az április végi időpont helyett végül csak május 13-án kerül az országgyűlés elé a végleges változat. Romhányi azt mondta, ez a civilek dolgát is megnehezíti, mert mindössze két hónapjuk lesz a költségvetés kielemzésére annak elfogadása előtt. A kormányzat tervei szerint júniusban fogadják el a 2016-os költségvetést.

Romhányi Balázs, a Költségvetési Felelősségi Intézet vezetője: "jogunk van tudni, mire költ a kormány."
Stiller Ákos

A projektben számos hazai civil szervezet vesz rész, többek között a K-Monitor, az Átlátszó.hu, az Oktatói Hálózat, a Pedagógusok Demokratikus Szövetsége (PDSZ) , a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). Az a céljuk, hogy az átláthatóság, az energetika, a környzetevédelem, a lakhatás és az esélyegyenlőség alapján véleményezzék a jövő évi büdzsét még a parlamenti vita megkezdése előtt. A tervek szerint a költségvetés elemzése után minden civil szervezet eljuttatja kérdéseit a témában illetékes miniszterhez.

Lesznek kérdések

Joó Mária, az Oktatói Hálózat képviselője elmondta, arra kíváncsiak, hogy mekkora összeget szán a kormány jövő évi költségvetésben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE)  finanszírozására. Azt is vizsgálnák, milyen kerülőutakon akarják pénzhez juttatni az NKE-et, itt a rejtélyes Ludovika Campus projektre utalt Joó. Véleményük szerint elfogadhatatlan, hogy miközben évről évről egyre kevesebb pénzt költ a kormány a felsőoktatásra, a Veritas Történetkutató Intézet több pénzből gazdálkodik, mint az ELTE.

Komjáthy Anna szerint a 2016-os költségvetésből végre kiderül, kinek van igaza: a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak (KLIK), vagy a pedagógusoknak. A szervezet képviselője elmondta, mindenki számára egyértelmű, hogy a KLIK képtelen ellátni a feladatát, de a kormány szerint minden rendben az intézmény működésével, hiába állítanak mást a tanárok. Daróczi Csaba a Romaversitas Alapítványtól elmondta, vannak kétségeik, hogy a 2016-os költségvetésben lesz-e fedezete az óvodai és a bölcsödei étkeztetési programnak és nem csak politikai lózung a kormányzati szándék. Mint elmondta, sok esetben  “járni jár, csak éppen nem jut” étkeztetési támogatás a hátrányos helyeztű gyerekeknek.





zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.