Lázár: Konkrét gazdasági ügyekről is tárgyaltak Merkelékkel
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint Magyarország komoly gazdasági sikereket ért el a német kancellár budapesti látogatása során, ennek részleteiről azonban Lázár János a konkrét szerződések megszületéséig nem nyilatkozott, hogy ne veszélyeztesse a további tárgyalásokat.
Lázár János szerdán, a Kossuth rádió 180 perc című műsorában azt mondta: felmerültek konkrét gazdasági ügyek, amelyeknek pozitív eredményei lesznek Magyarországra nézve. Emlékeztetett, a német vállalatok az elmúlt négy évben 6 milliárd eurót fektettek be Magyarországon, és mintegy 300 ezer embernek adnak itt munkát.
A konkrétumokat firtató kérdésre a tárcavezető úgy felelt: nagy német tapasztalat van az atomerőművek felépítésével, működtetésével kapcsolatban, ezek bevonását értékelni kell. Felmerült továbbá, hogy a hadiipari kapacitások bővítése vagy beszerzések esetén „német vagy európai technológia is legyen a versenyzők között”.
Korábban elterjedt az, hogy a BMW is magyarországi gyárat tervez, de ezt a cég cáfolta.
Lázár János a német ipar magyarországi erősödésének feltételeként határozta meg az olcsó energiát és Magyarország versenyképességét. Ehhez a bürokrácia csökkentésével lehet hozzájárulni, ezért veszik komolyan a német vállalatok kéréseit például az új ekáer-rendszerrel kapcsolatban – fejtette ki.
A miniszter közölte azt is: orosz energia nélkül Európa nem lehet versenyképes, így Magyarország számára a legfontosabb kérdés, hogyan tud olcsó gázhoz jutni, a lejáró orosz-magyar gázszerződést képes-e meghosszabbítani.
Lázár János szerint a német és amerikai baloldali sajtó „hadjáratot folytat”, az Angela Merkel látogatása előtti napokban is fenyegető hangvételű cikkeket közöltek annak ellenére, hogy – mint fogalmazott – a német cégek sok pénzt kerestek Magyarországon.
Szólt arról is: egyes vállalatokkal komoly vitái voltak a magyar kormánynak – ezek között említette a Bertelsmannt és a Deutsche Telekomot -, de ezeket részben a német kormány segítségével sikerült rendezni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.