Zöldadót vetne ki az atomerőmű-alkatrészekre is az LMP
Az LMP szerint a "kirívóan környezetellenes" adópolitika azonnal korrekcióra szorul, az ellenzéki párt egyúttal azt is javasolja, hogy a versenysemlegesség jegyében az atomerőmű-alkatrészekre is vessenek ki zöldadót.
Szél Bernadett, az LMP társelnöke által jegyzett, az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményben az olvasható: nemcsak a napelemekre vetett ki büntetőadót az Orbán-kabinet, hanem a szélerőművekre és a hőszivattyúkra is, vagyis már az összes korszerű zöldenergia-alkalmazás termékdíjköteles.
"Az új adótörvények nyomán egyetlen háztartás sem mentesül a büntetőadó alól, ha környezetkímélő megoldásokkal szeretne energiát termelni" – fogalmazott Szél Bernadett.
Az ellenzéki párt szerint ugyanakkor létezik egy olyan energiatermelési mód, amelyet a kormány "elfelejtett" megadóztatni: a nukleáris létesítményeknél a majdani lebontás és ártalmatlanítás költségeit jelenleg a lakosság fizeti meg az áramárban, a kiégett fűtőelemek végleges tárolására pedig sem elképzelés, sem forrás nincs.
Az LMP ezért újabb módosító javaslatokat nyújt be, egyrészt a hőszivattyúk adójának eltörlésére, másrészt az atomerőművi berendezések esetében az ártalmatlanítás teljes költségét fedező termékdíj bevezetéséért – olvasható a közleményben, amelyben megjegyzik, ha "ezt leszavazzák, az maga lesz a beismerés: azért sarcolják meg a megújulókat, hogy az orosz atomerőmű-építésnek tisztességtelen versenyelőnyt biztosítsanak".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.