Londoni elemzők: A lengyel devizahitelesek érzik majd meg igazán a frank erősödését
A svájci gazdaság várhatóan jelentősen megsínyli az euróval szemben több mint három éve alkalmazott árfolyamvédelmi küszöb váratlan eltörlését, amely után a svájci frank hatalmas mértékű erősödésbe kezdett – vélték londoni pénzügyi elemzők. Szerintük a magyar pénzügyi rendszer kockázatai korlátozottak, és ezúttal Lengyelországban "bonyolultabb" a helyzet.
Jennifer McKeown, az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics vezető európai közgazdásza közölte: a ház arra számít, hogy a svájci frank euróárfolyama az 1:1-es paritás környékén zárja az idei évet a 2011 ősze óta 1,20 frank/euró körüli szinten tartott árfolyam helyett.
A ház szerint valószínűtlen, hogy a svájci frank euróárfolyama később teljesen vagy akár csupán részben visszagyengülne a csütörtöki bejelentése után elért szintekről, sőt valós a kockázata a további erősödésnek.
Nem valószínű ugyanis az sem, hogy a svájci jegybank által alkalmazott negatív kamatok ugyanolyan hatékonynak bizonyulnának, mint az árfolyamküszöb védelmére végrehajtott korábbi masszív devizapiaci intervenciók. Ráadásul ezen piaci beavatkozások hatékonyságát is csökkenti, hogy nincs olyan árfolyamhatár, amelyhez a piac igazodni tudna – fejtegette a Capital Economics vezető londoni közgazdásza.
A szakértő szerint mindemellett az is erősíteni fogja a frankot, ha az eurójegybank (EKB) a jövő heti kamatdöntő ülésén szuverén euróövezeti kötvényeket is érintő mennyiségi enyhítési ciklus elkezdését jelenti be.
Mindezekből következik az a várakozás, hogy a svájci frank árfolyamparitáson zárja az idei évet az euróval szemben, és a frank effektív árfolyamának ehhez társuló emelkedése miatt a következő egy évben akár 10 százalékkal is zuhanhat a svájci export. Mivel az export Svájc hazai össztermékének (GDP) hozzávetőleg a 60 százalékával egyenlő, ezt azt is jelentheti, hogy a svájci gazdaság összesített aktivitási mérőszámai 6 százalékkal visszaesnek – jósolta a Capital Economics londoni közgazdásza.
Jennifer McKeown közölte: a ház 1,5 százalékról 1 százalékra rontotta az idei svájci GDP-növekedésre szóló előrejelzését, 2016-ra pedig mindössze 0,5 százalékos növekedést vár az eddigi prognózisában szereplő 2 százalék helyett.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzőstábja a svájci jegybank döntése nyomán kialakult helyzetről csütörtök este összeállított tanulmányában közölte: megítélése szerint a svájci frank erősödéséből a magyarországi nagybankokra - köztük az OTP-re - háruló kockázat viszonylag alacsony. A fő kockázatenyhítő tényező az, hogy a magyar bankok már elkezdték a felkészülést a devizaalapú ingatlanhitelek átváltására.
A Morgan Stanley londoni elemzői közölték: tudomásuk szerint a magyar bankok az átváltáshoz novemberben beszerzett jegybanki eurólikviditást azonnal átváltották svájci frankra, ami azt jelenti, hogy nem éri őket érdemi veszteség.
A ház szerint Lengyelországban a helyzet "bonyolultabb". A lengyel háztartások devizaalapú ingatlanhitel-állománya hozzávetőleg 38 milliárd eurónak felel meg, és a Morgan Stanley becslése szerint ennek körülbelül 80 százaléka svájci frankban denominált hitel. Így a frank meredek erősödését nyilvánvalóan megsínyli a lengyel fogyasztás.
Ugyanezt jósolták az HSBC bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői is. A ház szerint a devizaalapú ingatlanhitelekkel tartozó lengyel háztartások adósságszolgálati terhei akár 20 százalékkal is emelkedhetnek, és ez nagy valószínűséggel a fogyasztási kiadások rovására megy. Az HSBC elemzőinek becslése szerint a lengyel háztartások teljes adósságállományának 24 százaléka svájci frankban denominált hitel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.