Tényleg 3,2 százalékkal nőtt a magyar GDP, örül az NGM
A bruttó hazai termék (GDP) 3,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az idei harmadik negyedévben – közölte a KSH. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint továbbra is Európa éllovasa vagyunk a növekedésben.
A GDP a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,5 százalékkal nőtt az előző negyedévhez viszonyítva – erősítette meg részletes jelentésében az előzetes adatokat szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A termelési oldalon a feldolgozó ipar 6,2, az építőipar 11,6 százalékos éves összevetésű növekedése táplálta az emelkedést, a felhasználási oldalon a beruházások 13,2, illetve az export 7,9 százalékos növekedése volt meghatározó.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint a tartósan stabil növekedési ütem azt mutatja, hogy az egyedi, a növekedés lassulását okozó tényezők hatása – például az orosz embargó, a nyári termeléscsökkenés az iparban – a vártnál lényegesen visszafogottabb volt.
A tárca szerint régiós viszonylatban is jól teljesített a magyar gazdaság, hazánk ezúttal is az Európai Unió éllovasai közé tartozott. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint a magyar gazdaság 3,1 százalékos növekedése jóval meghaladja az EU28 1,3 százalékos átlagát.
Negyedéves összehasonlításban is jól állunk, az Eurostat gyorsjelentése szerint Németország bruttó hazai terméke gyakorlatilag stagnált (+0,1 százalék), az EU 28 tagállamának összesített GDP-je pedig 0,3 százalékkal nőtt 2014 harmadik negyedévében az előző negyedévhez viszonyítva. Így a hazai növekedés (+0,5 százalék) negyedéves összehasonlításban is meghaladja az EU-s átlagot – tette hozzá az NGM.
A kedvező harmadik negyedéves adatnak köszönhetően várhatóan az NGM hivatalos őszi évi 3,2 százalékos GDP előrejelzését is meghaladhatja az idei növekedés – közölték.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.