Gazdaság hvg.hu 2014. november. 24. 09:34

Így tudna igazán befűteni nekünk Putyin

Mezőgazdaságunk számára költséges lehet egy széles körű (további) orosz szankció, az orosz kitettség nekünk is kockázatot jelent.

Mekkora hatása lehet a mostani és esetleges jövőbeli orosz szankcióknak a régiós gazdaságokra? 2013-ban a magyar export alig 3 százaléka, a magyar mezőgazdasági exportnak pedig 3,5 százaléka ment Oroszországba – írja a Defacto blogja.

Ki kell emelni, hogy a balti országok mezőgazdasági exportjuk 30 százalékát viszik Oroszországba, a lengyeleknél az arány 7 százalék, vagyis ezek az államok lényegesen jobban érintettek az orosz szankciókkal. Ugyanakkor nem a teljes balti, illetve lengyel, magyar élelmiszerexportot tették tiltólistára az oroszok, hanem a teljes magyar élelmiszerexportnak 1 százalékát, a balti mezőgazdasági exportnak viszont 14 százalékát tiltották ki (a lengyeleknél 5 százalék az arány). Ha viszont az orosz-magyar, illetve lengyel-orosz élelmiszerexportot nézzük, akkor az látszik, hogy a magyar-orosz élelmiszerexportnak kevesebb, mint egyharmadát, a lengyel-orosz exportnak viszont közel kétharmadát tették tiltólistára az oroszok.

A tilalmak legjobban pont Oroszország leghangosabb bírálóit, a balti államokat és Lengyelországot érintik. Az adatok egyik lehetséges tanulsága az tehát, hogy az oroszbarát magyar külpolitika kifizetődő, mert megment minket a szankcióktól. Ám lehet egy másik tanulság is: Oroszország hajlandó gazdasági eszközökkel befolyásolni a tőle függő országok politikajat. Ez Magyarország számára is kockázat, különösen, hogy az importgázon keresztül már most is komolyan függünk tőlük. És a kockázat csak nőni fog, ha az orosz kitettséget aktív gazdaságpolitikával (keleti nyitás, Paks) erősítjük.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.