Csányi Sándor OTP-vezér a meccsek alatt nem beszél üzleti ügyekről Orbán Viktorral, soha nem érezte, hogy a kormányfő "zsugorítaná" a bankvilágot, a banki elszámoltatás inkább "elszámolás" szerinte, az ország felértékelődésében pedig bízik. A Hír24-nek adott interjújában azt is elmondta: nem kifizetődő rosszban lenni az Egyesült Államokkal, az EU-ból pedig kizárt, hogy kilépjünk.
Érvényes a "régi leosztás" Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója szerint, így tehát továbbra is azt gondolja, hogy Orbán Viktor elefánt, míg ő maga pedig egy kisegér – többek között erről is beszélt a Hír24-nek adott nagyinterjújában. Szerinte egy gazdasági vezető lehetőségei össze sem vethetők a mindenkori miniszterelnökével, különösen, ha kétharmados felhatalmazással bír az a kormányfő.
A saját területeiről a lapnak azt mondta: az élelmiszeriparban a túlélésért küzdenek a cégek, nincs rajtuk mit visszametszeni, a bankvilágban pedig sose érezte, hogy Orbán Viktor zsugorítaná őket, a kormányfő inkább "folyamatosan biztatja a bankokat", hogy növeljék a hitelezést.
Azzal kapcsolatban, hogy az OTP átvenné a Magyarországról távozó Citibank lakossági üzletágát, elmondta: a rendkívül jó privátbanki ügyfélkört szeretnék áthozni.
Szerinte a devizahitelesek gondja döntően abból származik, hogy a kormányok nem tettek meg mindent annak érdekében, hogy csatlakozzunk az eurózónához, így folyamatosan nőtt az országkockázat és gyengült a forint, A bankok pedig abban hibáztak, hogy elhitték, lesz konvergencia, s hamarosan tagjai leszünk az eurózónának, és bíztak a forintban.
A banki elszámoltatás, ami szerinte inkább "elszámolás", Csányi szerint nem teljesen igazságos, mert a terheket nem osztják meg a kormány, az ügyfelek és a bankok között, hanem csak a bankokra hárul az egész, emiatt pedig a bankszektor elveszíti tőkéjének, vele hitelezési képességének egyharmadát, s ez kihatással lesz a növekedésre és az életszínvonalra. "A teljes bankszektor a mostaninál több terhet már nem tud elviselni. Sőt néhány bank már ezt sem képes elviselni, ők azok, akik kivonulnak" – jegyezte meg.
Arról is beszélt a lapnak, hogy bár rendszeresen ül egy lelátón a meccsek alatt Orbánnal, de "kínosan kerüli", hogy munkaügyeket szóba hozzon, ha hivatalos ügye van, akkor időpontot kér a kormányfőtől.
Csányi Sándor egyébként bízik az ország felértékelődésében, ugyanis "jók a makrogazdasági adatok, szerény a költségvetési deficit, van növekedés, alacsony az infláció és a munkanélküliség, és van esély, hogy csökkenjen az eladósodottság".
A kormány keletre nyitásával kapcsolatban azt mondta: "fontos a több lábon állás", a világgazdaság motorja pedig a jövőben Ázsia lesz, és "a közelünkben található a hatalmas piacnak számító Oroszország". A keleti nyitás szerinte nem jelenti, hogy fel kell adni a hagyományos piacainkat, "hiszen továbbra is az unió, azon belül Németország a legmeghatározóbb partnerünk".
Azzal kapcsolatban, hogy nem vagyunk épp túl jó viszonyban az Egyesült Államokkal, azt mondta: Amerika a világ legerősebb gazdasága és katonai hatalma, ezért "nyilván számos ponton képes befolyást gyakorolni", így "már csak ezért sem kifizetődő rosszban lenni vele". Magyarországnak EU-tagnak kell maradnia, és igyekeznünk kell erősíteni az integrációt az egységes monetáris és fiskális politika szorgalmazásával – mondta, hozzátéve: kizártnak tartja, hogy kilépjünk az unióból.
Az interjúban arról is beszélt, hogy a gazdasági erő nem csak a banki területen nyújt biztonságot. Ha kilépne az üzleti világból, magára vigyázna. "Nem félek én senkitől, semmitől. Úgy érzem, okom sincs rá" – mondta a lapnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.