A legtöbb gazdasági mutatót figyelembe véve a fiatalokat nagyon megütötte a 2008-2009-es gazdasági világválság. A gazdasági fellendülés ráadásul nem volt hozzájuk olyan kegyes, mint az idősebb generációkhoz. Ezt legjobban talán a keresetek területén lehet érzékelni.
A gazdasági világválság különösen rosszul érintette a fiatalokat a legtöbb gazdasági mutató tekintében – írja a Quartz. A fiatalok ráadásul a gazdasági kilábalásból is rosszabbul jöttek ki, mint az idősebb generációk. Ezt különösen a keresetek területén lehet érzékelni.
Inflációval kiigazítva ugyanis az Egyesült Királyságban egy tipikus munkavállaló 5 százalékkal keres kevesebbet, mint tíz évvel ezelőtt. Ha ezt szétbontjuk életkorokra, akkor az derül ki, hogy a 60 éven felülieknél majdnem 4 százalékos volt az emelkedés, viszont a 22-29 éveseknél 10 százalékos volt a csökkenés (grafikon itt). Egy másik kutatás emellett azt találta, hogy a 25 éven aluli britek, inflációval kiigazítva, kevesebbet keresnek mint a szüleik generációja – 25 évesen.
A brit trend ugyanakkor úgy fest, nem egyedi. Az Egyesült Államokat egy az egyben nem lehet összehasonlítani az Egyesült Királysággal – máshol húzták meg az életkorhatárokat –, ám az látszik, hogy az 55 év felettiek inflációval kiigazított keresete pluszos az utóbbi 10 évet tekintve, vagyis nem csökkent a keresetük, míg a fiatalabbak, különösen a 20-24, illetve 25-34 évesek igen rosszul jártak (grafikon itt).
Arról a cikk nem szól, hogy Európa más országaiban milyen lehet a helyzet, de vannak tippjeink, hogy például Magyarországon is hasonló lehet a helyzet (de mint mindig, itt is vannak lehetnek kivételek).
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.