Meglódult a magyar export a nyári döccenő után
Az augusztusi megtorpanás után szeptemberben megélénkült a külkereskedelmi forgalom, az export euróértéke 5,8, az importé 5,0 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a kiviteli többlet 99 millió euróval 953 millió euróra nőtt – jelentette az első becslés alapján pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Augusztusban az export euróban számított értéke 4,0, az importé 0,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva, az exporttöbblet, 217 millió euróval csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Az első három negyedévben a kivitel 4,2, a behozatal 4,4 százalékkal nőtt, az exporttöbblet 119 millió euróval 4,997 milliárd euróra nőtt éves összevetésben.
A hétfőn kiadott előzetes iparstatisztika már előre vetítette a szeptemberi export megélénkülését, az ipari termelés szeptemberben 7,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az előzetes adatok szerint, a munkanaphatástól megtisztított index 5,2 százalékos növekedést mutatott 2013 szeptemberéhez képest. Havi összevetésben 2,7 százalékos bővülést mértek.
Szeptemberben az első becslés szerint a kivitel értéke 7,744 milliárd eurót (2427 milliárd forintot), a behozatalé 6,792 milliárd eurót (2129 milliárd forintot) tett ki. A szeptemberi kivitel és behozatal 77 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolította le Magyarország.
Idén január–szeptemberben a kivitel értéke 62,894 milliárd euró (19 401 milliárd forint), a behozatalé 57,897 milliárd euró (17 855 milliárd forint) volt.
Szeptemberben a forint az euróhoz mérve 4,5, a dollárhoz képest 8,1 százalékkal gyengült 2013. szeptemberhez viszonyítva. A január–szeptemberi időszakban a forint az euróhoz mérve 4,1, a dollárhoz képest 1,1 százalékkal értékelődött le az előző év azonos időszakával összehasonlítva. A szeptemberi külkereskedelmi termékforgalomra vonatkozó második becslését december 3-án publikálja a KSH.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.