Gazdaság hvg.hu 2014. november. 06. 15:57

Demján kikelt magából, és Spéder Zoltánt emlegeti

Kiszervezték a takarékok közel ezermilliárd forint szabad betétjének kezelését egy alapkezelőnek, melynek tulajdonosa a Spéder Zoltán által vezetett FHB Jelzálogbank - állítja Demján Sándor. Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke felháborodott, levelet írt a takarékszektor új vezetőinek, Lázár Jánosnak, és most azt kérdezi, hogy kerülhetett pályáztatás nélkül ennyi pénz kezelése az FHB alapkezelőjéhez?

Pályáztatás nélkül kiszervezték a takarékok közel 1000 milliárd forintjának kezelését a Takarékbankból Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke szerint. (Az erről szóló helyesbítést itt olvashatja) A feladatot az FHB Jelzálogbank Nyrt. tulajdonában álló Diófa Alapkezelő kapta meg. Eddig ez a pénz a Takarékbanknál volt (konkrétan az egyik leányánál, a Takarék Alapkezelő Zrt.-nél), ugyanis a takarékok ernyőszervezeteként működő pénzintézet egyik fő funkciója éppen a takarékszövetkezetek szabad pénzének kezelése volt.

Demján Sándor
Túry Gergely
De hogy kerülhetett a képbe pályázás nélkül az FHB tulajdonában álló alapkezelő? Erre egyelőre nincs hivatalos magyarázat. Viszont hosszú huzavona után éppen idén vette meg a Takarékbank többségi tulajdonát az államtól a Magyar Takarék Zrt., melynek 25 százalékos tulajdonosa az FHB.

A Diófa Alapkezelő takarékbanki megbízása azért derült ki, mert Demján Sándor felháborodott levélben kérte számon a takarékok ezermilliárdjának kiszervezését a takarékszövetkezeti szektor új vezetőin, és levelet írt Lázár Jánosnak is – számolt be a vs.hu. A portálon a levél is olvasható.

A levélben Demján nevesíti Spéder Zoltánt, az FHB Jelzálogbank Nyrt. elnökét is. Mint arról a hvg.hu-n korábban beszámoltunk, a Takarékbank többségi tulajdona úgy lett az FHB érdekeltségébe került Magyar Takarék Zrt.-é, hogy a cég egyedüli pályázóként tudott ajánlatot tenni az állam tulajdonában álló részvénypakettre.

A Diófa Alapkezelőt tavaly szeptemberi hatállyal vette meg az FHB Jelzálogbank Nyrt. a Lantos Csaba tulajdonában álló Lantos Vagyonkezelő Zrt.-től. A Takarékbank úgy bízza 1000 milliárd forint szabad betét kezelését az alapkezelőre, hogy az elmúlt négy évben a cég saját tőkéje 60 százalékkal csökkent, a tavalyi évet pedig 25 millió forintos veszteséggel zárta.

Visszautasítják a vádakat

Pénteken a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) és a Takarékbank közleményt adott ki, melyben visszautasítják „az OTSZ valótlan vádaskodásait”. A közlemény ide kattintva érhető el. Lontai Dániel az SZHISZ elnöke, valamint Sebestyén István a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. igazgatóságának elnöke azt írta, a takarékszövetkezetek eddig is és továbbra is a Takarékbanknál helyezik el szabad pénzeszközeiket, és visszautasítják, hogy kiszervezték volna a takarékszövetkezetek szabad likviditásának kezelését.

A két vezető elismeri, hogy a Takarék Alapkezelőtől a kezelt alapok vagyona - mintegy 35 milliárd forint - a Diófa Alapkezelőhöz, a takarékszövetkezetek vagyona pedig a Takarékbankhoz került. Azt írják a takarékszövetkezetek szabad likviditását és vagyonát továbbra is a Takarékbank kezeli, a törvényeknek megfelelően. Több kérdést is küldtünk a Takarékbanknak, például azt, hogy a Diófa Alapkezelőhöz került vagyonon felül a Takarékbankon keresztül került-e, illetve fog-e kerülni olyan állomány a Diófa Alapkezelőhöz, ami közvetlenül vagy közvetve a takarékszövetkezetekhez kapcsolódik, és nagyságrendileg mekkora összegről van vagy lesz szó. A szervezet későbbre ígért választ.

zöldhasú
Hirdetés