És akkor Lázár szétosztja Simicska és Mészáros vagyonát a szegényeknek
Éledező sorsjegyautomaták, nagyon pörgő Kína, új jelentkező a komáromi Nokia-gyárra, Széles Gábor szárnyakat kaphat, Szerbiával bekeményítő EU, folyamatosan szegényedő Magyarország, eltűnőben lévő ATM-ek. És lehet, hogy jobban járna, ha reggel a wc helyett a zuhanyba pisilne. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Egyelőre kissé zavaros, hogy a Szerencsejáték Zrt. hol, és milyen céllal teszteli az új sorsjegykiadó automatáit. Az első hírek még arról szóltak, hogy a vendéglátóipari helységekből törvénnyel kiűzött játékgépek és nyerőautomaták helyére kerülhetnek majd e készülékek, de – bár a Magyar Lóversenyfogadást szervező Kft. be is jelentette, hogy számos sörözőbe és borozóba telepített már eredményesen ilyen terminálokat – mint kiderült, a kérdés kényesen érinti a témában eddig súlykolt kormányzati célokat. A szerencsejátékcég projektje szembe megy azzal, a kormány korábban hangoztatott céllal, amit Lázár János (mostani Miniszterelnökséget vezető miniszter, akkori államtitkár) képviselt a legerősebben; vagyis, hogy azért kell kitiltani a kocsmákból a szerencsejátékot, hogy a szegények ne ott költsék el a pénzüket.
Most már tény: Kína lenyomta gazdaságilag az Egyesült Államokat. A No.1. azonban egelőre "csak" a vásárlóerő-paritáson alapuló GDP-t tekintve változott – a Financial Times szerint a kínai gazdaság idei mérete 17,6 ezer milliárd dollárt volt, az amerikaié pedig 17,4 ezer milliárd. Ez a mérőszám azt mutatja meg, hogy mennyi terméket és szolgáltatást lehet megvásárolni egy valutában egy másik valutához mérve. Ez a különbség a prognózisok szeirnt az évtized végére akár 20 százalékosra is hízhat.
A komáromi Nokia-gyárba lehet, hogy autóipari cég költözik – írta meg pénteken a Népszabadság. A júliusban 1800 munkahely megszüntetésével járó gyárbezárást követően ez a lehető legjobb hír a térségben, ugynakkor az még nem tisztázott, hogy a melyik lengyel autóipari beszállító érdeklődik a gyár iránt. A volt nokiások közül jelenleg 300-nak van már biztos új állása, az autóipari cég érkezésétől azt reméik, hogy a többi elbocsátott ember is el tud majd helyben helyezkedni.
Számot vetett a banki költségek alakulásával, illetve a tranzakciós illeték hatásaival Az én pénzem pénzügyi portál. Ebből kiderült, hogy szeptember elsejéig idén már közel 190 milliárd forint folyt be a költségvetésbe a 2013-tól élő új pénzügyi adóból, a tranzakciós illetékből. Másfél év alatt a bankköltségek ugyanakkor ezzel párhuzamosan 55 százalékkal nőttek, a magánszemélyek pedig közel 290 ezer bankszámlát szüntettek meg. A bankkártyát elfogadó fiókok száma a korábbi növekedés után azonban egy év alatt 153-al csökkent, a megyeszékhelyeken pedig tízzel kevesebb bankjegykiadó (ATM) működik.
Súlyos szegénységben él több mint 3,2 millió magyar, és az összes szegénységi mutatónk szerint az EU legszegényebb negyedébe tartozunk. De van ennél riasztóbb adatunk is: az 1,7 millió magyar gyerek közel fele él kritikus anyagi nélkülözésben vagy kirekesztettként. Az elszomorító összképet egy civilek által készített szociológiai tanulmány vázolta fel. Az anyag szerint a közoktatás átszervezése elzárja a kiugrási utakat. A kormány más intézkedései is általában csak rontanak a helyzeten, pénzt nem szán eleget a szegénység elleni küzdelemre (többnyire uniós pénzt használ fel erre), vagy rosszul, nem megfelelő célokra használja fel a forrásokat.
Megütheti a bokáját Szerbia az uniós csatlakozási tárgyalásokon, amennyiben nem áll le a Déli Áramlat orosz gázvezeték területére tervezett szakaszának építésével - üzente meg az Európai Bizottság blgrádba. Az euobserver.com-on közölt hír azt bizonyítja, hogy nem Bulgária fenyegetése volt az egyetlen fegyver az EU kezében Moszkva ellen. Brüsszel a határozott kérést azzal indokolta (ahogyan azt korábban Bulgáriának is tette), hogy az orosz Gazprom dél-európai gázvezetéképítési projektje jogilag nem kompatibilis az uniós versenyjoggal, mely szerint az infrastruktúrához való hozzáférés semlegességét az biztosítja, ha a gázszolgáltató és a gázcsövek tulajdonosa külön-külön cégben működik. Márpedig ez az oroszok esetében nem állítható. Az EB nem csak Szerbiát figyelmeztette, hanem az összes uniós fogadó országot (így Magyarországot) is, hogy a Déli Áramlattal komoly bírságot és vizsgálatokat kockáztatnak.
Miután megvette a sármelléki repülőteret, Széles Gábor bejelentette, hogy nemcsak, hogy több százmillió eurós fejlesztést tervez, de az sem kizárt, hogy új légitársaságot alapít. Részleteket azonban a jobboldali nagyvállalkozó, médiamágnás egyelőre nem közölt.
Ha a reggeli zuhanzás közben a zuhanytálcába/kádba pisil, óvja a Földet – egy brit egyetem diákjai álltak elő ezzel az elsőre bizarrnak hangzó ötlettel, hozzátéve, hogy addig a higiéniával úgysincs gond, amíg a víz is folyik a vizelettel együtt. De a University of East Anglia hallgatói kiszámolták: csak az egyetemen így évente 720 millió liter vizet tudnának megtakaríthani. Ha egész Kelet-Anglia nem a wc-n húzná le a reggeli pisit, akkor még 42,5 millió fonttal kevesebbet is költenének az emberek (ami majdnem 3 ezer forint/év megtakarítást is jelentene emberenként).
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.