A lakáscélú és a szabad felhasználású jelzáloghiteleket forintosítják, az autóhitelesek, a személyi hitelesek, a folyószámlahitelesek, és azok, akik áruvásárlásra vettek fel devizahitelt, kimaradnak a buliból.
Csak a lakáscélú és a szabad felhasználású devizaalapú jelzáloghiteleket forintosítják a jövő év első negyedévében, vagy első félévében – mondta Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Reuters hétfőn kezdődött és csütörtökön záródó kelet-európai beruházási konferenciáján.
Eszerint kimaradnak a forintosításból az autóhitelesek, a személyi hitelesek, a folyószámlahitelesek, és azok, akik például áruvásárlásra vettek fel devizahitelt (közöttük voltak például sokan, akik plazmatévére is devizahitelt vettek fel). Magyarán őket nem mentik meg a devizahitelük árfolyamkockázatától, és esetleg azon sem nyernek, ha a piacinál alacsonyabb árfolyamon váltják át a devizahiteleket.
Arról még nem döntött a kormány, hogy az átváltás a piaci árfolyamon vagy alatta történjen. Az államtitkár szerint a piaci árfolyam alatti átváltás bizonyos kockázatokat jelent a pénzügyi stabilitásra és ezt figyelembe kell venni.
Kivonulnak?
Orbán Gábor azt mondta, néhány Magyarországon működő banknak egyenként több százmillió euró tőkeemelést kell végrehajtania a devizahitelekkel kapcsolatos elszámolási kötelezettségek miatt. A bankadót pedig a jelenlegi formájában jövőre is fenntartja a kormány.
Az államtitkár szerint a bankok most nem tudják eldönteni, hogy menni vagy maradni akarnak, de a közeljövőben már átláthatóbb lesz a helyzet. Elmondta: az MKB példáján is látszik, hogy ha egy bank menni akar, akkor a kormány ott lesz, hogy felvegye a fonalat. Azt ígérte, ha lezajlik a forintosítás, a devizahitelekkel kapcsolatos elszámolás, és elkezdi működését az úgynevezett "rossz bank", akkor már tisztábban láthatják helyzetüket a Magyarországon működő pénzintézetek.
Orbán Gábor szerint szokatlan, hogy egy olyan kis piacon, mint a magyar, 7-8 nagybank működjön, egyenként 5-8 százalékos piaci részesedéssel. Ebben az értelemben a koncentráció szerinte elkerülhetetlen.
A Reuters konferenciáján kiderült, hogy a Raiffeisen nem lesz a kivonulók közt. Az ausztriai Raiffeisen (RBI) magyarországi ágának vezérigazgatója, Heinz Wiedner szerint a bank meg akarja őrizni regionális hálózatát, és nem nagyon lennének vevők, ezért most senkivel se tárgyalnak a magyar üzletág eladásáról.
Heinz Wiedner elmondta, hogy a magyar kormány döntései újabb terhet jelentenek a banknak, most még jó a tőkehelyzetük, de a lehetséges kiadások miatt több forrásra lesz szükségük. Wiedner szerint már meg is egyeztek az osztrák tulajdonosokkal, hogy 2014 végéig további 200 millió eurót adnak a magyarországi Raiffeisennek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.