2014. augusztus. 06. 12:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 06. 13:20 Gazdaság

Tovább esik a forint, már 317 forint az euró

Szerda dél körül 317 forint fölé szaladt az euró ára. Két és fél éves mélyponton a forint. A svájci frank 260, a dollár 237 forintot ér.

A tegnap, kedden kezdődött forintesés ma is folytatódik. Az euró ára dél után nem sokkal 317 forint fölé ugrott. Ennél csak egyszer volt gyengébb a forint: két és fél éve, 2012 első hetében 324 forintnál állt meg a forintesés.

A svájci frank 260 forintnál jár, a dollár 237 forintot ér.

Az okok sokrétűek. Egyrészt a befektetők igyekeznek pénzüket dollárban levő értékpapírokba átcsoportosítani, ezért adják el például a magyar állampapírokat, részvényeket is. De nem csak a magyarokat, hanem más, úgynevezett feltörekvő piaci értékpapírokból is kiszállnak. Emellett az egyre élesedő orosz-ukrán konfliktus miatt a térségből viszik el a tőkét a befektetők.

Vannak magyarspecifikus okok is. A Magyar Nemzeti Bank 2,1 százalékra vágta az alapkamatot, és jelezte, itt megáll. Ennek két következménye van. Egyrészt nagyon kicsi kamatkülönbözetet nyújt a magyar állami értékpapír a fejlett országok értékpapírjaihoz képest, figyelembe véve a kockázatokat is. A forint további erősödésére ezért nem igazán számítanak, az eddig elért nyereséget lefölözik, ezért adják el a magyar állampapírokat. Másrészt, ahogyan arra a Portfolio.hu felhívta a figyelmet, olcsó lett a forinttal szemben pozíciót felvenni, vagyis aki a forint ellen spekulál, annak gyengülésére számítva, az most kicsit kockáztat. A forint gyengülését az is előidézheti, hogy a devizahiteles mentőcsomag sok százmilliárdos, vagy akár ezermilliárdos veszteséget is okoz a magyarországi bankszektornak, csapást mérve a magyar gazdasági kilátásokra is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?