A Siemens bejelentkezett: megvenné az Alstomot - aminek eladásáról a franciák hónapok óta tárgyalnak az amerikai GE-vel. A franciák most nem tudják, melyik vevőtől tartsanak jobban. Érik az EU-USA, illetve a német-francia konfliktus.
A francia nagyvállalat kedden este tartja egy héten belül a harmadik igazgatótanácsi ülését, de azon a Le Monde című napilap és több hírügynökség értesülése szerint - az előzetes vasárnapi közléssel ellentétben - nem várható döntés. A testület várhatóan felhatalmazást ad a cég vezetőségének arra, hogy a következő hetekben folytassa a már előrehaladott tárgyalásokat a GE-vel, ugyanakkor ne zárkózzon el a Siemens vagy egyéb jelöltek ajánlatától sem. Francois Hollande francia államfő hétfőn az amerikai és a német cég vezetőjét is fogadta. A francia kormánynak korlátozottak az eszközei ahhoz, hogy beleszóljon a döntésbe, de az eladási folyamat átláthatóságát neki kell biztosítania, így időnyerés céljából Arnaud Montebourg gazdasági miniszter kedden a pénzügyi piacokért felelős hatósághoz fordult.
"Utasítottam a kormányzati biztost, hogy a pénzügyi piacok felügyelete utasítsa az Alstom igazgatótanácsát arra, hogy szigorúan egyenlő elbánást biztosítson az Siemens és a GE ajánlatának. A kormány minden szükséges intézkedést megtesz az állam érdekeinek megvédésére". Hozzátette: "Összehívtam öt szakszervezet képviselőit, hogy tájékoztatassam őket ennek a titokban folyó akciónak a részleteiről, amelyet az Alstom igazgatótanácsa és a kormány tudta nélkül bonyolít a vezetőség ... Nemcsak pénzügyi érdekek vannak ebben az ügyben, hanem ipari, társadalmi és emberi érdekek is".
A GE közel két hónapja tárgyal az Alstom elnökével a francia vállalat tevékenységének 70 százalékát kitevő energetikai ágazat (hő- és szélerőművek) felvásárlásáról. A Franciaország energiafüggőségéért és a munkahelyek megszűnése miatt aggódó francia állam, annak ellenére, hogy 2006 óta semmilyen részesedéssel nem rendelkezik a teljes egészében magánkézben lévő Alstomban, az elmúlt napokban úgy próbálta az ügylet létrejöttét késleltetni, hogy a német Siemenset is versenyhelyzetbe hozta.
A Siemens, amelynek tevékenysége gyakorlatilag teljesen megegyezik az Alstom működésével, vasárnapi közleménye szerint szintén a mintegy 10,5 milliárd euróra becsült energetikai részt venné át, s ahhoz még felkínálja az Alstomnak a saját közlekedési ágának a felét is. A német cég legalább három évig megtartaná a franciaországi munkahelyeket és tovább folytatná az energetikai ágazat fejlesztését.
A Siemens - amely szintén kedden tarthatja igazgatótanácsi ülését - ugyanakkor még hivatalosan nem tette meg az ajánlatát. A francia kormány által előnyben részesített megoldás azt jelentené, hogy a német Siemens kereteiben létrejönne egy, az Airbus repülőgépeket gyártó EADS légi-, hadi- és űripari konszernhez hasonló európai energetikai holding német irányítással, az Alstom keretein belül egy vasúti szerelvényeket gyártó európai óriáscég francia vezetéssel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.