Teljes vagyonelkobzással és összesen ötvenévi börtönbüntetéssel zárulhat Dmitro Firtas ukrán oligarcha számára az a titánüzlet, amelynek kapcsán – egyebek mellett – bűnszövetkezetben elkövetett csalással és pénzmosással vádolja őt az illetékes amerikai ügyészség. A bányászati jogok megszerzéséért indiai hivatalnokoknak szánt 18,5 millió dollár kenőpénz ügyében a többi vádlottra, köztük a magyar Knopp Andrásra is kemény büntetés várhat.
A vádpontok lényegében megegyeznek Firtaséival, és a már kifizetett 10,6 millió dollár kenőpénzt is visszaadatnák. Pedig a vádirat szerint Knopp a cégkapcsolata és a szerepvállalása okán is kulcsfigurának látszik. Az ominózus titánüzletre, a keleti tengerpart titánban gazdag ilmenitlelőhelyein a bányászatra és feldolgozásra a svájci Bothli Trade AG 2006-ban az indiai Ándrha Prades állam tulajdonában álló AP Mineral Development Corporationnel kötött megállapodást vegyesvállalat létrehozására.
A Bothli Trade a Firtas-féle Ostchem Holding tagja, fő tulajdonosa egy budapesti székhelyű cég, a Global Energy, Mining and Minerals Kereskedelmi, Szolgáltató és Befektetési Kft. Utóbbi a megállapodás idején Eural Trans Gas Kft. néven futott, ügyvezetője a 2002 végi alapítástól 2007 végéig Knopp volt. A filozófia–magyar szakon végzett Knopp a Kádár-kori állampárt központi bizottságának osztályvezető-helyetteseként a főideológus Aczél György egyik támaszának számított, majd politikai pályafutása utolsó éveiben, 1988–1989 között a Művelődési Minisztérium államtitkára volt.
A további részletekről az e heti HVG-ben olvashatnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.