Az orosz állami atomenergetikai cég elnöke nem zárja ki, hogy a Roszatom néhány nemzetközi szerződése a külföldi büntetőintézkedések hatálya alá eshet – erről csütörtökön nyilatkozott Szergej Kirijenko Moszkvában.
"Tekintettel a gazdasági együttműködésre vonatkozó lehetséges korlátozásokról szóló számos megjegyzésre, ezt úgy értjük, hogy egyes (nemzetközi) szerződések politikai korlátozások alá eshetnek" – idézte Kirijenko szavait a Ria Novosztyi orosz hírügynökség.
Az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint a Roszatom elnöke egy, az orosz állami megrendelések rendszeréről tartott fórumon kijelentette, elvileg lehetséges, hogy a cég külföldi szerződései szankció hatálya alá kerülnek. Azt is közölte, hogy nincs fennakadás, minden szerződésbe foglalt szállításukat a vállalt menetrend szerint teljesítik.
A Forbes amerikai magazin orosz nyelvű internetes változata arra emlékeztetett, hogy szerdán a brit hatóságok közölték, felülvizsgálják együttműködésüket az orosz állami atomenergetikai céggel.
2013 szeptemberében a Roszatom egyezményt írt alá a Rolls-Royce brit és a finn Fortum céggel "egy atomerőmű Nagy-Britanniában való felépítésének és működtetésének vizsgálatáról". Idén januárban Szergej Kirijenko már arról számolt be, hogy a Roszatom felkérést kapott atomerőmű blokkok megépítésére a szigetországban – írta a forbes.ru. Az Európai Unió állam és kormányfői 3 hete, március 6-án tartott rendkívüli csúcstalálkozójukon több szakaszban végrehajtandó büntetőintézkedésekről döntöttek Oroszországgal szemben, annak Ukrajna elleni fellépése miatt. A szankciók első két fokozatát végrehajtották, de harmadik fokozatként Brüsszelben széles körű gazdasági, kereskedelmi szankciók bevezetését helyezték kilátásba Oroszországgal szemben, amennyiben Moszkva további lépéseket tesz az ukrajnai helyzet destabilizálására.
A múlt pénteken Brüsszelben Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette, hogy az Oroszországgal szemben alkalmazandó esetleges széleskörű gazdasági szankciókkal kapcsolatban nem került szóba az orosz részvétel felfüggesztése a paksi atomerőmű bővítésében, és nem is fog.
A NOL.hu elérte Szergej Novikovot, a Roszatom sajtófőnökét, aki elmondta, hogy a Roszatom magyar partnereivel együtt dolgozik a paksi kivitelezési szerződésen is. A Roszatom vezére részleteket nem említett, és a szóvivő szerint nem is célzott konkrétumokra. Kapott egy kérdést, amelyre válaszolva valóban elismerte, hogy elméletileg a Roszatomra nézve is lehetne negatív hatásuk a szankcióknak, ám hozzátette: a társaság ma még minden szerződéses kötelezettségének a menetrend szerint eleget tesz, minden megrendelést teljesít – emelte ki Novikov.
A múlt héten a hvg.hu is arról írt, hogy a jelenlegi szankciók még nem érintik a paksi bővítés keretrendszerét, a bővítéssel kapcsolatos esetleges fennakadások csak akkor lehetnek, ha a szankciók már az orosz államot, nem csak ottani személyeket érintenének.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.