2014. március. 12. 10:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. március. 12. 12:26 Gazdaság

Gazdagok, adózzatok!

Egyes kutatások szerint a jómódúakra kivetett magasabb adók nem rontják a növekedési kilátásokat, a jövedelmek kiegyenlítése azonban jót tesz a gazdaságnak.

Minél nagyobbak a jövedelmi egyenlőtlenségek egy társadalomban, annál rosszabbak az adott gazdaság növekedési kilátásai. A jövedelmi egyenlőtlenségeket úgy lehet csökkenteni, ha az állam a gazdagok felől a szegények felé tereli a jövedelmeket, ez ugyanakkor a gazdagokra kirótt magasabb adókat és nagyarányú jövedelem-átcsoportosítást jelent. A magas adók ugyanakkor növelik a szürke- és feketegazdaság vonzerejét, és csökkentik a hajlandóságot a munkára és a megtakarításra, ami elvileg ugyancsak rontja a növekedései kilátásokat. Hogy is van ez? Az is rossz a növekedésnek, ha nagy a jövedelmi egyenlőtlenség, de az is, ha az állam ki akarja ezt egyenlíteni? Ez egy súlyos ellentmondás – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.

A kérdés az, hogy milyen mértékben ossza újra a jövedelmeket az adott állam, vagyis mennyit vegyen el a gazdagabbaktól annak érdekében, hogy a begyűjtött pénzeket odaadhassa a szegényeknek. Teljesen logikusnak tűnik a feltételezés, hogy minél nagyobbak a jövedelmi különbségek – vagyis minél több pénz összpontosul néhány nagyon gazdagnál –, annál rosszabbak a gazdaság növekedési kilátásai. Viszont az is logikus, hogy minél jobban igyekszik az állam újraosztani a jövedelmeket és adóztatni a gazdagokat, annál jobban kell trükközniük a jómódúaknak, ha el akarják kerülni az adókat, ami ugyancsak nem tesz jót a növekedésnek. Most akkor összességében pozitív vagy negatív hatása van a növekedési kilátásokra az újraelosztásnak és a jövedelmi egyenlőtlenségek csökkentésének? – teszi fel a kérdést a blog.

Az IMF kutatói elemzésükben megvizsgálják, hogy milyen a kapcsolat a jövedelmi egyenlőtlenség, a jövedelem-újraelosztás és a növekedési kilátások között, és arra jutnak, hogy miközben a jövedelmi különbségek csökkentése nagymértékben hozzájárul a gyorsabb és fenntarthatóbb növekedéshez, addig a jómódúakra kivetett adók önmagukban szinte semmilyen mértékben nem rontják a növekedési kilátásokat. Vagyis egy államnak érdemes a jövedelmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében újraosztania a jövedelmeket, és nem kell attól tartania, hogy a magasabb adók miatt a gazdagok majd kevesebbet dolgoznak vagy takarítanak meg. Az is igaz azonban, hogy mindez csakis akkor igaz, ha az állam erős kontrollal bír, az adóbeszedési képessége pedig szintén erős. 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.