2014. március. 11. 09:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. március. 11. 10:20 Gazdaság

Forradalmi változás előtt állunk?

Meglehet, hogy pont az orosz-ukrán konfliktus miatt dönthet úgy az USA, hogy felhagy a gázexport korlátozásával? Ez pedig alapjaiban változtathatná meg a Föld nemcsak energiai, ipari, hanem politikai térképét is.

A történet lényege az, hogy a technológiai újításoknak köszönhetően – hidraulikus kőzetrepesztés, horizontális fúrás – az USA-ban elképesztő mennyiségű olaj és gáz vált kitermelhetővé, a termelés az elmúlt fél évtizedben robbant, az árak pedig a gáz piacán a mélybe zuhantak. A folyamat eredményeként a földgáz ma töredékébe, harmadába-negyedébe kerül a tengerentúlon, mint Európában. Az USA eddig kínosan ügyelt arra, hogy az olcsó gáz a határin belül maradjon, élvezve ennek minden versenyelőnyét, most azonban egyre több jel utal arra, hogy ez a politika változóban van (lehet). A szálak természetesen Moszkváig vezetnek – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.

Az Egyesült Államokban komoly mennyiségű földgáz áll rendelkezésre, a kitermeléshez szükséges technológia adott. Az USA eddig igyekezett megtartani magának az olcsó energiából származó előnyöket és nem ellátni a világot a mostaninál elérhetőbb áron energiával. Európa az orosz energiától függ, amely függést a jelek szerint semmilyen más módon nem képes csökkenteni, mint hogy más jelentős beszállítót keres magának, erre ugyanakkor eddig nem volt lehetősége. Oroszország Ukrajnával szembeni fellépése rávilágított az orosz energiafüggőség veszélyeire és az ezzel kapcsolatos geopolitikai kockázatokra.

A történet, John Boehner, az amerikai képviselőház elnöke szerint most érkezett el arra a pontra, amikor az USA-nak lépnie kell és le kell bontania a gázpiacon felépített exportkorlátozásokat, és a bőséges földgázból származó előnyöket meg kell osztania Európával. A befolyásos amerikai politikus úgy látja, hogy az USA-nak gazdasági és geopolitikai érdekei is azt kívánják, hogy kinyissa gázpiacát és jelentős gázexportőrré váljon. Ennek akadálya eddig elsősorban a gázexport korlátozása volt, vagyis mind a mennyiségi, mind a technológiai feltételek adottak.

Ha valóban megvalósulna az amerikai gázexport korlátainak lebontása és az USA rövid időn belül jelentős exportőrré nőné ki magát, az forradalmi jelentőségű katalizátorként hatna a világgazdaságra – írja a blog. A kereskedelem, az ipar, a háztartások mind-mind profitálnának az energiaforradalomból és az esemény alaposan átrajzolná bolygónk politikai térképét is.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.