A CIB Bank elemzői szerint nem tartható a jegybanki alapkamat további csökkentése, az ezzel járó forintárfolyam-emelkedést ugyanis tartósan nem bírná ki a devizaadóssággal még mindig terhelt magyar gazdaság – hangzott el a pénzintézet hétfői sajtótájékoztatóján. A 2014-es évet pénzügyi szempontból az amerikai jegybank lassuló pénzkibocsátása határozza majd meg, ami a fejlődő gazdaságok, így a visegrádi régió országainak növekedésének ütemén is meglátszik majd.
Kevésbé az ukrajnai válság vagy az áprilisi országgyűlési választások, inkább a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikája határozza meg a forint év eleje óta mutatott teljesítményét a CIB elemzői szerint – hangzott el a pénzintézet hétfői sajtótájékoztatóján. A pénz- és tőkepiacok mozgását hangulat és tőkeáramlás szempontjából továbbra is az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed lépései formálják leginkább. A Fed tendenciózusan lassítja az eszközvásárlást, nyomás alatt tartva ezzel a feltörekvő piacokat, így a magyar piacot is. Ugyan a visegrádi régió többi országa viszonylag ellenálló az eladói nyomással szemben, a forint azonban az év első két hónapjában a hatodik leggyengébb teljesítményt nyújtotta a régióban, alulteljesítve közvetlen vetélytársát, a lengyel zloty-t is. A CIB elemzői szerint a növekvő eladói nyomás kamatemelésre késztetheti az MNB-t.
295 forintos euró jöhet
Az MNB év eleje óta folyamatosan csökkentette a jegybanki alapkamatot. Trippon Mariann pénzügyi elemző szerint azért csökkentettek, hogy az ezzel járó árfolyamgyengüléssel növeljék a forint versenyképességét. A CIB elemzője azonban úgy véli, a tartósan magas árfolyamot a magyar gazdaság a továbbra is magas devizaadósság miatt nem bírja el, így éves távlatban az alapkamat emelkedése várható. Az elemzés szerint márciusban akár 2,5 százalékra is lemehet az alapkamat, azonban a nemzetközi folyamatok és az élénkülő hazai gazdasági környezet tükrében év végére 3,5 százalékon állhat majd az irányadó kamatláb. Az alapkamat emelkedésével párhuzamosan tehát erősödő forintot jeleznek előre a pénzintézet elemzői, akik szerint a 2014-es évet akár 295 forintos euró árfolyammal is zárhatjuk.
Kilenc százalék alá csökkenő munkanélküliség |
A pénzintézet elemzői sajtóanyagukban kiemelték, hogy az idei évre 1,5 százalékos GDP-növekedéssel, 1,5 százalékos inflációval és 8,9 százalékos munkanélküliségi rátával számolnak Magyarországon. |
A CIB elemzése szerint 2014-ben globális szinten a feltörekvő piacok növekedése a belső egyensúlyi problémák miatt lassulni fog. Ez főleg az ázsiai és latin-amerikai gazdaságoknál lesz jobban érezhető, míg a közép-kelet-európai régió inkább most kezd majd dinamizálódni. A belső egyensúlyi problémák, az infláció és a gazdaságpolitikai kihívások miatt azonban általánosan a gazdaságok alacsonyabb növekedési ütemre fognak beállni – foglalta össze Trippon Mariann. Az elemzés szerint az amerikai jegybank pénzpumpájának lassulása miatt az összes feltörekvő piacon csökkenhet a likviditás, illetve a tőkebeáramlás.
Ukrajna bekavar a képbe
A magyar pénzpiaci mozgásokat rövidtávon befolyásolhatják az ukrajnai válság fejleményei, illetve az áprilisi országgyűlési választások is. Trippon Mariann elmondta: Ukrajnának 1-2 hónapon belül mindenképpen mentőövre van szüksége, mert az államcsőd szélén áll. Az ország durva hiteldeficittel, 10 százalékos folyómérleg-fizetési hiánnyal, és körülbelül ekkora költségvetési hiánnyal küzd, devizatartaléka körülbelül csak kéthavi importra lehet elég, az állam pedig nem fér hozzá a pénzpiacokhoz. "20-25 millárd dollárnyi segítségre lenne szükségük, ami várhatóan EU-IMF oldalról érkezik majd, az viszont kérdés, hogy egy olyan instabil gazdaság, mint az ukrán, képes lesz-e végigcsinálni a mentőcsomag feltételéül szabott költségvetési reformokat" – mondta az elemző. Ugyanakkor hangsúlyozta: úgy gondolják, nem lesz államcsőd, jönni fog a segítség, Ukrajna azonban "még sokáig bajban lesz".
A magyarországi áprilisi parlamenti választások befolyásoló erejével kapcsolatban hozzátette: a választások ténye a piacokra nem lesz nagy hatással, a piaci szereplők ugyanis nem számítanak kormányváltásra. "Nem lesz kiélezett helyzet, az új kormány gazdaságpolitikai programjának sokkal nagyobb jelentősége lesz a hazai makrogazdasági és piaci kilátások szempontjából" – tette hozzá Trippon Mariann.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.