Meghajoltak a republikánusok, átment a limitemelés
Az amerikai szenátus is megszavazta szerdán az adósságlimit 2015 márciusáig szóló megemelését.
A voksolást megelőzően Ted Cruz szenátor, a republikánusok ultrakonzervatív Tea Party mozgalmának képviselője obstrukciót helyezett kilátásba, de ezt a szövetségi felsőház demokrata többsége 12 republikánus szenátor segítségével 67:31 arányban megakadályozta az eljárási szavazás során - a késleltetés elhárításához 60 szavazatra volt szükség.
A szenátus az ügydöntő szavazás során 55:43 arányban fogadta el az adósságplafon megemelését. A képviselőház kedden 221:201 arányban támogatta az intézkedést, amelyet a Fehér Ház közlése szerint Barack Obama elnök alá fog írni, így a novemberi "félidős" kongresszusi választásokig ez a probléma nem vetődik fel ismét.
Jack Lew amerikai pénzügyminiszter múlt pénteken levélben sürgette az adósságlimit mielőbbi felemelését a republikánus kongresszusi vezetőknél. A tárcavezető szerint a pénzügyminisztérium rendkívüli intézkedéseket léptetett életbe annak érdekében, hogy ne törje át az adósságplafont. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az Egyesült Államok hitelfelvételi felhatalmazása nem terjed tovább február 27-nél.
A képviselőházi republikánusok konzervatív szárnya eredetileg ismét a deficit csökkentését célzó feltételekhez kívánta kötni az adósságlimitről szóló határozat támogatását, de Obama és a demokraták ezt elutasították. John Boehner, a szövetségi alsóház republikánus elnöke kedden jelentette be, hogy pártja szükséges szavazatmennyiség híján nem gördít akadályokat a szavazás elé.
A republikánus többségű képviselőházban mindössze 28 republikánus honatya - köztük a házelnök - támogatta az adósságlimit-emelést.
A Boehner által bejelentett döntés szakítást jelent az ellenzéki pártnak a pénzügyi kérdésekben az elmúlt három év során folytatott, konfrontatív taktikájával, amely októberben a szövetségi kormányzat 16 napig tartó részleges megbénulásához vezetett.
A republikánusoknak ez a taktikája 2011-ben ahhoz a részleteiben később módosított megállapodáshoz vezetett, amelynek értelmében tíz év alatt mindenre kiterjedően, 2100 milliárd dollárral kell csökkenteni a kiadásokat. A technikai csőddel fenyegető konfrontáció nyomán a Standard & Poor's hitelminősítő először rontotta le az Egyesült Államok legjobb, AAA osztályú besorolását.
A szövetségi kormányzat októberi részleges leállása komoly presztízsveszteséget okozott a Republikánus Pártnak, amelynek törvényhozási képviselői nem akartak újabb kockázatot vállalni a novemberi választások előtt. Elemzők egybehangzó véleménye szerint a fejlemény jelentős győzelem a demokraták számára.
Az ORC közvélemény-kutató intézet és a CNN közös felmérése szerint az amerikaiak 54 százaléka most is a kongresszusi republikánusokat, 29 százaléka Obamát, 12 százaléka pedig mindkét felet hibáztatta volna egy újabb válság miatt, amelyet az adósságplafon miatti nézetkülönbségek idéztek volna elő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.