2014-ben is meghúzzák a nadrágszíjat Portugáliában
A portugál államfő aláírta kedden a dél-európai ország 2014-es költségvetését, amely ezzel törvényerőre emelkedett. Az új büdzsé is komoly megszorítást tartalmaz, akárcsak a 2012-es és a 2013-as.
A kormány szeretné leszorítani az államháztartási hiányt a GDP 5,5 százalékáról 4 százalékra. Ezért egyebek mellett 12 százalékkal csökkentik a havi 675 eurónál (200 ezer forint) többet kereső állami alkalmazottak bérét.
Portugália munkabeszüntetésekkel búcsúzik az óévtől, a tömegközlekedési dolgozók tiltakoznak az ágazatot érintő lefaragások ellen.
A súlyosan eladósodott Portugália gazdasága az egyik legtörékenyebb az euróövezet tagországai közül. 2014 közepén jár le az a hároméves mentőprogram, amelynek keretében Lisszabon 78 milliárd eurós pénzügyi segítséget kapott az Európai Uniótól és a Nemzetközi Valutaalaptól.
A kormány abban bízik, hogy csaknem három év recesszió után a második negyedévben beindult gazdasági növekedés tartós marad, és az ország külső segítség nélkül képes lesz magát finanszírozni a piacokról.
Elemzők szerint nagyobb a valószínűsége, hogy Portugália elővigyázatossági hitelre szorul majd a mentőprogram kifutása után. Az irányadó 10 éves portugál államkötvény hozama jelenleg meghaladja a 6 százalékot. Írország esetében - amely idén, év végén visszatért a piaci finanszírozáshoz - ugyanez a hozam 3,5 százalékra süllyedt a 2011. júliusi több mint 14 százalékról.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.