Szijjártó: erősödhet a magyarországi gumiabroncsgyártás
A Mol és a Japan Synthetic Rubber (JSR) várhatóan 2017-től termelő tiszaújvárosi szintetikusgumi-gyárával tovább erősödhet a magyarországi gumiabroncsgyártás Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára szerint.
Orbán Viktor miniszterelnök a japán kollégájával, Abe Sindzóval folytatott csütörtöki tokiói tárgyalása után jelentette be, hogy szintetikus gumit gyártó vegyes vállalat létrehozásáról állapodott meg a Mol és a japán JSR: az 51 százalékban japán, 49 százalékban magyar cég Tiszaújvárosban működik majd.
A Mol tájékoztatása szerint az oldószeres eljárással készült sztirol-butadién gumit (S-SBR) gyártó új üzemnek évi 60 ezer tonnás gyártókapacitása lesz, és a piaci kereslet függvényében megvizsgálják a további bővítési lehetőséget is. A termék értékesítése várhatóan 2017-ben indul meg.
A Tokióban tartózkodó magyar politikai-üzleti delegáció tagja, Szijjártó Péter a beruházásról szólva magyar újságíróknak kiemelte, hogy az egyik legnagyobb magyar cég és egy rendkívül innovatív, korszerű technológiát képviselő japán vállalat hozott létre közös üzletet.
A szintetikus gumit alapanyagként az abroncsgyártók használják fel, amelyek közül Magyarországon a Bridgestone és a Hankook a legnagyobb – mondta. A Mol közleménye szerint az S-SBR szintetikus gumi különleges molekuláris szerkezetének köszönhetően világszerte a gazdaságos, kevesebb üzemanyag-fogyasztást igénylő autógumik meghatározó alapanyaga.
A kormány azt várja a tiszaújvárosi beruházástól – folytatta az államtitkár –, hogy a szintetikusgumi-gyártás eredményeképpen újabb gumiabroncsgyártók gondolják majd úgy, megéri befektetni, illetve újabb kapacitásokat létrehozni Magyarországon. Az alapvetően zöldmezős beruházásként létrejövő üzemben mintegy százan dolgoznak majd, de már az építkezéssel is jó néhány új munkahely létrejön Tiszaújváros térségében, ahol ez különösen fontos – nyilatkozta.
Szijjártó Péter beszélt arról is, hogy a kormányfő kíséretében több mint hatvan magyar üzletember utazott Japánba. Ezzel kapcsolatban – utalva arra, hogy korábban több más, Magyarországtól keletre eső országba is jelentős üzletember-delegációval érkezett a miniszterelnök – úgy fogalmazott: a keleti nyitás célországaiban az államok közötti jó politikai kapcsolat, a kölcsönös bizalom jelentősen hozzájárul a magánpiaci szereplők üzletkötéseinek sikerességéhez. Ráadásul az ilyen utakon köttetett üzletekkel jelentős exportnövekedés érhető el – hívta fel a figyelmet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.