Bitay: életszerűtlen, hogy az oligarchának ennyi strómanja legyen
Nincs mit csodálkozni azon, ha rokonok viszik el az állami földeket egy-egy település haszonbérleti pályázatán – mondta az állami földprogramért felelős államtitkár az Origónak adott interjújában.
"Kicsit életszerűtlen is lenne, hogy Csányitól Leisztingeren át Simicskáig és Nyergesig minden állítólagos oligarchának ennyi helyi strómanja legyen" – mondta az Origónak adott interjújában a Vidékfejlesztési Minisztérium nyáron kinevezett, állami földprogramért felelős államtitkára. Bitay Márton úgy fogalmazott, hogy az eddigi nyerteseknek több mint 80 százaléka természetes személy, akik a földek 75 százalékát vitték el. Szerinte emiatt megdől az az állítás, hogy céghálók nyúlják le a földeket.
Az államtitkár szerint nincs mit csodálkozni azon, ha rokonok viszik el az állami földeket egy-egy település haszonbérleti pályázatán. Mint mondta, mindenütt helyi gazdák nyernek, csak néhányan úgy tesznek, mintha nem tudnák, hogy a kiírás értelmében húsz kilométeren belül mindenki helyinek minősül.
Arról az esetről, miszerint egyetemisták nyertek földeket Somogyban azt mondta, "ahogy utánajártam, kiderült, a szüleik és nagyszüleik is azon a településen gazdálkodtak. De ilyen alapon én sem tudok megesküdni, hogy nincs a nyertesek között egy gyerekkori barátom, akivel körtét loptunk az iskola udvaráról".
Bitay az interjúban megjegyezte, minden olyan ügyet, ahol akár hiba, akár visszaélés gyanúja felmerül, kivizsgálják. Megígérte, hogy a Nemzeti Földalapkezelő honlapján megjelenik majd az átláthatóságot segítő kereső, és állítja, ő szokta kérni, hogy a nyilvánosságra tartozó adatokat adják ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.