Az Unicredit több évre terítené szét a devizahiteles-mentőcsomagot
Nem egyben kellene megterhelni a bankokat a devizahitelesek megsegítésével - mondta Gianni Franco Papa, a régió legnagyobb hitelezője, az Unicredit Bank Austria pénzintézet Közép- és Kelet-Európáért felelős vezetője, aki újságíróknak nyilatkozott a bank tevékenységéről és kitért a magyar piacra is.
Gianni Franco Papa szerint Magyarországon a kormány arra ösztönzi a bankokat, hogy segítsenek azoknak a hitelfelvevőknek, akiknek a devizában felvett hitelek túl költségesnek bizonyultak a forint gyengülése után. A banki vezető szerint nehéz megmondani, hogy jelenleg hogy állnak a tárgyalások erről a kormánnyal.
Gianni Franco Papa szerint a Bank Austriát (BA) is érinti a magyar devizahitelezés, de nem annyira, mint a többi bankot. A BA-nak csak 500 millió eurónyi ilyen devizakölcsöne van Magyarországban, sokkal kevesebb, mint a rivális Erste csoportnak, vagy a Raiffeisen Banknak.
A devizahitelekkel kapcsolatban Gianni Franco Papa azt mondta, hogy olyan megoldás kell, ami több évre osztja el a hitelezők megsegítésének terhét, és nem egyben kell megküzdeniük ezzel a pénzintézeteknek. Ha fokozatos lesz a terhelés, akkor véleménye szerint az kezelhető lesz a bankoknak, a vállalatoknak, a magánszemélyeknek, a kormányoknak és a központi bankároknak is. Hozzátette: ami biztosan megoldhatná a gondokat Magyarországon, az a gazdasági növekedés beindulása lenne, ami úgy tűnik már el is kezdődött.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.