Gazdaság hvg.hu 2013. szeptember. 15. 17:38

És akkor Hernádi kiteszi a lábát otthonról

Újra kinyílnak az uniós pénzcsapok, Matolcsy még több pénzt önt a bankoknak, és a kormány is szép növekedési terveket sző a jövő évre. Eközben Európában a jelzáloghitelesek megsegítésén dolgoznak. Csak ez a fránya Hernádi-ügy és a rossz időjárás ne lenne! Tippelje meg a hvg.hu-val a tündérmese folytatását!

Megegyező feltételekkel kétezer milliárdos kerettel folytatja a jegybank a Növekedési Hitelprogramját, jelentette be Matolcsy György. A jegybank elnöke szerint a teljes program 1,8-2,4 százalékpont közötti többlet-GDP-növekedést eredményezhet, a hatás pedig átnyúlhat 2015-16-ra.

A horvát ügyészség ismételten idézést küldött Hernádi Zsolt, Mol elnök-vezérigazgató kihallgatása ügyében. A hvg.hu-nak nyilatkozó nemzetközi jogászok szerint a Mol vezére már csak ideig-óráig kerülheti el a kihallgatását a Sanader-ügyben, melyben korrupcióval való közreműködéssel gyanúsíthatják meg. Közben a Mol 80 milliárd forintos kártérítést követel a horvát államtól, ha a szerződésüket megszegve nem veszi át az INA-Mol gázüzletágát.

Hamarosan elindulnak a kifizetések azoknál az operatív programoknál, ahová idén január óta nem érkeztek uniós források, mert a pályázatlebonyolító szervezetek működésében Brüsszel szabálytalanságokat talált. Az EU  230-250 millió eurót (69-75 milliárd forint) visszatart, a pénzügyi korrekció a szerződéssel lekötött összegek öt százalékát érinti, derült ki hétfőn Lázár János illetékes kormánybiztos és a regionális uniós biztos találkozóját követően.

Új irányelvet fogadott el az Európai Parlament lakás- vagy házépítési célra felvett jelzáloghitelekre, amely a hiteles megfelelő tájékoztatása mellett arra is kötelezi a bankokat, hogy az ügyfelei elő- vagy végtörleszthessenek.

Az MNB devizacsere-megállapodást kötött a kínai jegybankkal: ennek értelmében 10 milliárd jüan értékig renminbihez (vagyis kínai devizához) juthat,  amelyet hazai piaci szereplők rendelkezésére bocsáthat. 

Havonta 6-8 milliárd forint jövedéki adóbevételtől esik el egyelőre az állam a kiskereskedelmi dohánypiac állami újraosztása óta. A júliustól a csak a nemzeti dohányboltokban megvásárolható cigarettából és dohánytermékekből származó adóbevétel az első hónapban 28 milliárd forint, augusztusban pedig 24 milliárd forint volt. Tavaly ilyenkor az adóbevétel még elérte ebben a hónapban a 36 milliárd forintot. A Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége szerint érezhetően nő az illegális cigarettakereskedelem, a héten több csempészt is lefüleltek.

Eltörölnék a roamingdíjakat az Európai Unióban jövő júliustól - jelentette be Brüsszelben Neelie Kroes, az Európai Bizottság távközlési biztosa. Ha ez megvalósul, a tagországok között utazók olyan olcsón mobiltelefonálhatnak, illetve használhatják a mobilinternetet, mintha az otthon tennék. A mobilszolgáltatók szerint a roaming mögött tényleges szolgáltatás van, és ha nem engedik ennek költségét elszámolni, akkor az a normál mobiltelefonálási költségeket fogja drágítani - mindenki számára.

Lefújták a Honvédelmi Minisztérium repülőgéptenderét, amelyben három személy- és teherszállításra alkalmas gépet vásároltak volna "Állami Légiszállító Flotta" számára. Így valószínűleg nem lesz magyar Air Force One.

A hét képe: Thomas Bachot, a Német Olimpiai Bizottság elnökét választották meg a NOB új elnökévé azon a buenos aires-i közgyűlésen, melyen döntöttek arról is, hogy a 2020-as nyári olimpiát Tokió rendezheti, és a birkózó-versenyek továbbra is a programon maradhatnak.
AFP / Fabrice Coffrini

A hét mondata: "Meghajlunk a kormány előtt, csak éppen a kormánynak is meg kell hajolnia a realitások előtt" – mondta Patai Mihály az M1 Az Este című műsorában, hozzáfűzve, hogy „eszünkben sincs Klicskóval bunyózni”. Patai azzal kapcsolatban szólalt meg, hogy a kormány elvárása szerint november elsejéig kell megoldást találniuk a devizahitelek forintosításának problémájára. Patai szerint 12 milliárd svájci frank azonnali konvertálása katasztrofális következményekkel járni a forintra és az importárakra.

Aktuális Tündérmese Mutató (ATM)
Az élelmiszeripar, a gépgyártás és a járműgyártás javuló eladási mutatóinak köszönhetően összesen 4,8 százalékkal nőtt az ipari termelés júliusban az egy évvel korábbihoz képest - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A munkanaphatással kiigazított éves növekedés is gyorsult, az előző havi 1,7 százalékos ütemről 2,5 százalékosra. Az export 7,2 százalékkal nőtt, míg a belföldi eladások közel fél éves folyamatos visszaesést megtörve, 0,9 százalékkal emelkedtek.Az előző hónaphoz mért ipari kibocsátási volumen 0,3 százalékkal nőtt, a belföldi eladások 0,7, az export értékesítés 0,4 százalékkal emelkedett a KSH adatai szerint.

Az augusztusi inflációs érték mindenkit meglepett, mert közel 40 éves mélyponton, 1,3 százalékon zárt. Erre az alacsony értékre az elemzőket sem számítottak, előzetesen ők 1,7 százalék körüli szinten prognosztizálták az éves pénzromlás aktuális mutatóját. A NAV a tavalyi adóbevallásokból kiolvasott adatok alapján azt jelentette, hogy bár 2012-ben mintegy 400 milliárd forinttal nőtt a magánszemélyek által megszerzett jövedelmek összege, és az szja-bevallások alapján 150 milliárd forinttal az összes adókötelezettségük, 31 ezerrel kevesebben nyújtották be az adóbevallást, mint egy évvel korábban.

zöldhasú
Hirdetés