Így kerüljük el a pénzügyi csalókat
Csütörtökön jelent meg az a hír, hogy egy magát pénzügyi tanácsadónak tituláló "szakértő" 138 embertől összesen 400 millió forintot gyűjtött össze befektetési célra, melyet teljes egészében elsikkasztott. A hír kapcsán érdemes egy kicsit elgondolkozni: hogyan lehetséges, hogy egy ilyen eset ma – rendkívül sok hasonló előzmény után is – megtörténhet?
Csütörtökön jelent meg az a hír, hogy egy magát pénzügyi tanácsadónak tituláló "szakértő" 138 embertől összesen 400 millió forintot gyűjtött össze befektetési célra, melyet teljes egészében elsikkasztott. A hír kapcsán érdemes egy kicsit elgondolkozni: hogyan lehetséges, hogy egy ilyen eset ma – rendkívül sok hasonló előzmény után is – megtörténhet? – teszi fel a kérdés a Bankmonitor. Néhány praktikus tanács arra vonatkozóan, hogyan kerüljük el az áldozati bárány szerepét.
Először is, soha ne adjunk pénzt ügynöknek. A legtöbb esetben tiltott is az ügynök számára készpénz átvétele az ügyféltől. Vannak kivételek persze, ahol nem tiltott, de ezekben az esetekben is van rá lehetőség, hogy ne az ügynöknek adjuk oda a pénzt, hanem közvetlen a banknak, biztosítónak fizessük be. Ne higgyük el, hogy vannak csodák, aa 4 százalékot kapunk pénzünkért a bankban, akkor elkerülhetetlen, hogy már egy 8 százalékos hozamajánlat esetén is többlet kockázatunk legyen. Fontos, hogy ismerjük az adott bankot, pénzügyi szolgáltatót, akinek a pénzünket oda akarjuk adni. Itt elsősorban nem a bankokkal van a probléma. A bankok szabályozottsága olyan erős, hogy maga a banki státusz már egy erőteljes védelmet ad számunkra. A fő gond a "soha nem hallott" pénzügyi szolgáltatókkal van.
Tudjuk, hogy kitől mit várhatunk. Manapság népszerű dolog "nem szeretni" a bankokat, ugyanakkor 10 millió forint befektethető pénz esetén érdemes tisztában lenni azzal, hogy mit kaphatunk azoktól a bankoktól, melyek esetében több tízmilliárdos tőke és állami garancia áll rendelkezésre. A nagyobb összegeknél (5 millió forint felett) a prémium banki szolgáltatások összköltsége mindennel együtt a befektethető pénz 2 százalékára tehető jellemzően, míg egy ügynök által kínált konstrukció (unit-linked) költsége 3 százaléknál indul, de az átlagértéke leginkább 6-7 százalék.
Mindig olvassuk el a szerződést, szánjunk rá legalább 1-2 órát, hogy az összegyűjtött pénz befektetéséhez tartozó szerződést elolvassuk és – nagyon fontos – meg is értsük. Legyünk tisztában a befektetésektől várható hozamokkal is, és hagyjuk ki az adóhatékony és államilag támogatott konstrukciókat sem. Utóbbi konstrukciók természetesen hosszabb távú befektetésekhez kapcsolódnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.