Egyre több orosz úszik nyakig az adósságban
Egy év alatt másfélszeresére nőtt azon oroszok száma, akik öt vagy több hitelt vettek fel - írta szerdán az Izvesztyija című orosz napilap. Szakértők szerint az újabb és újabb kölcsönökkel az előző hiteleket akarják törleszteni az emberek.
Június 1-én 9,6 százalék volt az összes hitelfelvevők között azok aránya, akik legalább öt, vagy annál is több kölcsönt vettek fel az eltelt egy évben. Tavaly a sokszoros adósok aránya még 6,3 százalék volt.
Azok száma, akik 3-4 hitelt vettek fel egy év alatt 7,9 százalékról 12,9 százalékra nőtt. A mindössze 1-2 hitellel rendelkezők aránya ugyanakkor csökkent – állapította meg az oroszországi úgynevezett Nemzeti Hiteltörténeti Iroda, amelynek adatait az Izveszytija közölte.
Alekszandr Vikulin, az iroda vezetője elmondta: egyre több orosz polgár él azzal a lehetőséggel, hogy nem ugyanazon pénzintézethez, hanem különböző bankokhoz fordul hitelkérelemmel.
Roman Bozsjev, az Alfa Bank kockázati menedzsere szerint a bankok annak a hitelfelvevőnek, aki késedelem nélkül fizeti vissza a kölcsönt, újabb hiteleket kínálnak még kedvezőbb feltételekkel.
Oleg Korkin, a Vozrozsgyenyije (Újjászületés) nevű orosz bank osztályvezető-helyettese azt mondta a lapnak, hogy a lakosság körében egyre népszerűbbé váltak a hitelkártyák. Egy hitelfelvevő általában több hitelkártyára is kér. Az egy, vagy két kölcsönt felvevők arányának csökkenését azzal magyarázzák a szakemberek, hogy az emberek óvatosak, elriasztják őket a magas kamatok, így inkább barátaiktól kérnek kölcsön, minthogy a bankokhoz forduljanak.
Az oroszok pénzügyi helyzete az utóbbi néhány negyedévben lassan, de rosszabbodik és a hitelfelvevők néhány kategóriája túlságosan eladósodott - összegezte a tapasztalatokat Anatolij Predtyecsenszkij, a Nomosz Bank tanácsadója.
Oroszországban a felvett lakossági hitelek aránya a GDP-hez viszonyítva 12,4 százalék, míg Litvániában, Lengyelországban, Lettországban és Magyarországon a GDP 30-40 százalékát is eléri a lakossági hitelek aránya – írta az Izvesztyija.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.