BrandContent Az Év Gondoskodó Munkahelye Díj 2024. december. 02. 15:30

Így őrzik dolgozóik egészségét 2024 legjobbjai

Csak a kreativitás szabhat határt annak, hogy egy gondoskodó munkahely a béren kívüli juttatásokon kívül mit adhat még dolgozóinak annak érdekében, hogy biztosítsa azok egészségét, jóllétét. Fata László, juttatási szakértővel, Az Év Gondoskodó Munkahelye Díj egyik zsűritagjával beszélgettünk.

Az Év Gondoskodó Munkahelye Díjat a Pénztári Öngondoskodásért Alapítvány hívta életre, a Prémium Egészségpénztár és a Prémium Önkéntes Nyugdíjpénztár támogatásával. Olyan vállalatok nevezését várták, ahol a vállalati kultúra és a működési gyakorlat része az egészség- és/vagy nyugdíjcélú gondoskodás, illetve az öngondoskodásra buzdító edukáció. A pályázati anyagban ezt a tematikát járták körbe a jelentkező cégek. A díj kiíróinak a pályázattal az volt a céljuk, hogy a legjobb gyakorlatok bemutatásával és díjazásával követendő példát állítsanak a munkáltatók elé. Ugyanakkor, az elismeréseken felül a díjazott gondoskodó munkahelyek láthatóvá tételéhez, ismertségének növeléséhez kommunikációs teret is biztosítanak.

A kis cégeknél is egyre népszerűbb

A kis- és középvállalati kategóriában aranyérmes Euler Hermes SA Magyarországi fióktelepénél (Allianz Trade) rendszeres egészségmegőrző webinárokkal, orvosi szűrésekkel támogatják a dolgozókat, heti kétszer gyümölccsel várják őket, és naponta tisztított víz áll rendelkezésükre. A munkát állítható asztalok és egyéb ergonomikus berendezések mellett végezhetik a munkavállalók, de biztosítják a rugalmas munkavégzést is. Coach segítségét, online jóga foglalkozásokat és stresszkezelő programokat is kínálnak a 38 fős kollektívának. Ezenkívül támogatják a sportolási lehetőségeket, például az Allianz Sportolimpiákon való részvételt.

„Az elmúlt években egyre jelentősebb szerepet kap a gondoskodó munkahely, különösen az egészség került fókuszba a Covid után. Nem mellesleg ezek a juttatások a fluktuációt is lassíthatják, mert nagyon erős megtartó erejük van” – mondja Fata László juttatási szakértő.

A szakember szerint bár nagyvállalati szinten jellemzőbb a menedzserszűrés, de mégsem lehet mérethez kötni, sokkal inkább a gondolkodáshoz. Egyre jobban elterjedt a kis- és középvállalkozásoknál, hogy a privát egészségbiztosítási szűrést nem csak a vezetőség, hanem az összes munkatárs megkapja. Ők 2024-ben már például úgy vehetik igénybe az egészségpénztári kedvezményeket, hogy ha a bankkártyájukkal összekötött egészségpénztári kártyával fizetnek a patikában vagy magánorvosnál, aztán a következő évben 20 százalék adóvisszatérítést kapnak.

Fata László, juttatási szakértő

Lelki érzékenyítés

A 351 főt foglalkoztató Eximbank Zrt. és MEHIB Zrt. (MEHIB) szintén széleskörű egészségbiztosítást tesz lehetővé a menedzsment és a dolgozók számára. A Nagyvállalat kategóriában első helyen végzett cég ezenkívül úgynevezett „jólléti wellbeing nagykövetekkel” és coaching szemlélettel fejleszti és támogatja az üzleti stratégia megvalósítását. Komplex juttatási csomaggal támogatják dolgozóik kikapcsolódását, biztonságérzetének növelését, és anyagi, illetve nem anyagi formában is biztosítják őket elismerésükről. Az EXIM Akadémián rendszeresen szó esik a munkahelyi stresszkezelésről, belső kommunikációs csatornáikon pedig időről időre egészségtudatosságot, egészségmegőrzést támogató cikkeket, kihívásokat tesznek közzé. De fontos számukra a társadalmi felelősségvállalás iránti érzékenyítés is.

„Nagyon sokat változtak a munkavállalói igények az elmúlt években. Korábban például az adómentesen adható védőoltásokról sokaknak az általános iskolai kellemetlen élmények jutottak eszébe, ahol mindenki kapott egy injekciót, most azonban az influenza vagy az egyéb, TB által nem fizetett oltások értékes elemei lettek a juttatási kínálatnak” – magyarázza Fata László.

Mint mondja, az elmúlt időben erősödtek a munkavállalói igények az egészség megőrzés területén, és erre reagálva a szolgáltatói kínálat is növekedett. A munkáltatók folyamatosan keresik azokat a juttatási formákat, melyekhez ők – a nagyobb csomagvásárlások miatt – kedvezményesen jutnak hozzá, viszont az egyén szintén hatalmas értéket és segítséget jelent a munkavállalóik számára. Ilyenek tipikusan az egészséget támogató szűrések, biztosítások, amivel ráadásul a cég többszörösen is jól jár, hiszen, ha egészségesen tudja tartani a munkatársait és kevesebb a betegség miatti távollét, az nyereségként jelenik meg hosszú távon.

Új egészségprogram

A több mint 3000 fős BorsodChem Zrt.amelyNagyvállalat Plusz kategóriában különdíjat nyert – hitvallása, hogy az egészséges életvitel és a sport jelentősen befolyásolja a kiegyensúlyozottságot és a hatékony munkavégzést, ezért ezek meghatározó tényezői eredményességüknek. A magánegészségügyi szolgáltatásokat kiegészítették úgynevezett „mini kórházi szakrendeléssel”. A kazincbarcikai telephelyükön egész évben használhatják a Városi Uszodát, a Hotel BorsodChem konditermét, illetve a sport- és tekepályát is. Rendszeresen indulnak a “Magyarország Legsportosabb Munkahelye” címért, szeptemberben egészséghónap, idén pedig a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központtal együtt belevágtak az általuk kidolgozott új, munkahelyi egészségfejlesztést támogató programba. Az év 365 napján, 0-24 órában elérhető pszichológiai tanácsadással is segítik dolgozóikat – hogy csak a legfontosabbakat említsük. Sőt, a munkavállalók szabadidős testmozgással összegyűjtött perceit pénzre átváltva adományozásra fordítják.

„Az egészséget támogató juttatásoknak három szintje van. Az első a fizikai egészség megtartása prevencióval, szűrővizsgálatokkal, a meglévő problémák gyógyításával, illetve az egészséges táplálkozásra és sportos életmódra való ösztönzéssel. A második a mentális egészségre fókuszál, hiszen felismerték, hogy a lélek betegségei ugyanúgy kiesést okozhatnak a munkából. A harmadik szint pedig a vállalati egészség szintje, ami az előbbi kettőt és az ehhez kapcsolódó szervezeti kultúrát fogja össze. Ez azt jelenti, hogy a szervezetet próbáljuk egészségessé tenni azzal, hogy a kommunikációt, a vállalati értékeket, a vezetői működést úgy alakítjuk, hogy a vállalat működése és a humán fókusz a vállalati kultúra szintjén harmóniába kerüljön” – magyarázza a szakértő.

Még HPV-szűrés is

A több mint 16 ezer dolgozónak munkát adó, Nagyvállalat Plusz kategóriában aranyérmes MVM Csoport jelmondata: „Tegyük együtt középpontba az egészségünket!” Közel limitmentes egészségbiztosítást nyújtanak a dolgozóknak, a női egészség védelmében októberben Pinktóbert, a férfiak hónapjában, novemberben pedig Movember programokat szerveznek. Melanóma- és tüdőszűrések, boka-kar index vizsgálatok, valamint carotis duplex ultrahangos vizsgálatokat tartanak. Fontos vívmányuk az egészségbiztosítási csomagjukban elérhető nőgyógyászati szűrés részeként a HPV szűrés is. Pszichológiai és mentálhigiénés tanácsadás, saját tulajdonú üdülőikben való nyaralás, saját alapítású sportegyesületeikben mozoghatnak a dolgozók.

„Nagy érték lehet az egészségmegtartó juttatásoknál, hogy ha rendszerbe szervezve adja ezt a munkáltató. Magyarul, ha például egy negatív vérvétel-eredmény után a következő lépcsőben is tud segíteni. Ezért érdemes a munkáltatóknak elgondolkodni egy szakértő segítségével azon, hogyan tudja a juttatások elemeit összekötni, hogyan történhet meg például egy egészség fókuszú életút-menedzsment egy-egy dolgozónál, hogy így még kerekebbé váljon a történet” – mutat rá Fata László.

A tartalom a HVG BrandLab produkciójában, Az Év gondoskodó munkahelye 2024 díj a Pénztári Öngondoskodásért Alapítvány megbízásából készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.