2013. május. 16. 17:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. május. 16. 17:23 Gazdaság

A szerzetesek is tőzsdére mennek

Lengyelországban egy szerzetesrend, még ha közvetetten is, de a tőzsdére megy. A Produkty Klasztorne - Apátsági Termékek cég, mely licenszdíjat fizet ciszterci szerzeteseknek védjegyük, receptjeik és nyersanyagaik használatáért, a varsói tőzsde kisebb cégeknek szóló alternatív részlegén képviselteti magát. Lengyelországban a helyi gasztronómia feltámadásának lehetünk tanúi.

Bár Jézus nem volt a piacok nagy barátja, a pénzváltókat (kufárokat) is kigergette a templomból, egy csapat lengyel szerzetes, még ha közvetetten is, de arra készül, hogy belépjen a Varsói Értéktőzsdére - írja a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja, a Beyondbrics. A Produkty Klasztorne (Apátsági Termékek) cég, mely licenszdíjat fizet ciszterci szerzeteseknek védjegyük, receptjeik és nyersanyagaik használatáért, a varsói tőzsde kisebb cégeknek szóló alternatív részlegén képviselteti magát. A vállalatnak tavaly 1 millió dollárt elérő árbevétele volt, emellett ugyanakkor 500 ezer zloty (kb. 150 ezer dollárnyi) veszteséget termeltek.

A cég ki szeretné építeni saját értékesítői hálózatát, ezzel tulajdonképpen azon más kiskereskedőket követnék, amelyek igyekeznek megfelelni a lengyel ételek és hagyományok iránti megnövekedett igényeknek. A cikk kifejti, hogy a lengyel konyha a 45 évnyi kommunizmus alatt súlyos csapást szenvedett, amikor az ételt gyakorlatilag csak arra használták, hogy a dolgozó munkások minél termelékenyebbek legyenek. Az utóbbi években azonban a lengyel gasztronómia feltámadásának lehetünk tanúi.

Wojciech Modest Amaro, az ország egyetlen Michelin-csillagos éttermének tulajdonása már-már fetisizálta a friss helyi termékek iránti kutakodást, és folyamatosan tradicionális lengyel receptekkel kísérletezik. Jerzy Mazgaj, az első üzletember, aki luxustermékeket hozott be Lengyelországba, pedig nemrég delikátláncot nyitott.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.