2013. május. 06. 08:22 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. május. 06. 09:30 Gazdaság

Háromezer milliárd forinttal kevesebbet költ az állam

Az egészségügy finanszírozása 500 milliárddal, az oktatásé 600 milliárddal zsugorodott, utóbbi mértéket elérte még a közszfére bérköltségcsökkentése és az állami beruházások visszafogása is. Ezzel is csak közelebb kerültünk a régiós átlaghoz – írja a Privatbankar.

Az állami kiadások GDP-arányos nagysága 2006-ban 52,2 százalék volt, amelyet 2010-re sikerült 48,8 százalékra, 2012-re pedig 46,8 százalékra mérsékelni. A GDP-arányos mutató használatát a forintban kifejezett kiadási főösszeggel szemben általában a nemzetközi összehasonlítások esetében az indokolja, hogy ez utóbbi figyelembe veszi az ország gazdasági teljesítményét. Válságban ez sokkal nagyobb erőfeszítést igényel, mint akkor, amikor lehetőség van arra, hogy a gazdaság dinamikus bővülésével "kitermelhető" ez a megszorítás. Magyarországon is a csökkenő kibocsátás mellett produkálta ezt az állam.

A 2006 és 2012 között végrehajtott 5,4 százalékpontos mérséklést a 2012-es árakra átszámolva az állam 3200 milliárd forinttal kevesebbet költött, mint hat évvel korábban, ami nagyjából az összes kiadás ötödének felel meg – írja a privatbankar.hu.

Ez az összeg nagyságrendileg megegyezik kétévnyi teljes szja-bevétellel, az összes nyugdíjkiadással illetve ennyit költ egy év alatt egészségügyre és oktatásra együtt a magyar állam! A közgazdaságtani felosztás szerint a megtakarítás harmada a közszféra bérköltségeinek csökkentésére, 600 milliárd az állami beruházások visszafogására vezethető vissza, miközben félezer milliárddal csökkent a társadalmi transzferek reálértéke is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.