Fitch: a máltai bankrendszer nem olyan veszélyes, mint a ciprusi
A máltai és a ciprusi bankrendszerek közötti különbségek sokkal nagyobbak, mint a hasonlóságok, ezért a máltai bankrendszer nem jelent akkora pénzügyi kockázatot Málta szuverén adósi pozíciójára, mint amekkorát a ciprusi bankok jelentettek a közfinanszírozásra – írják a Fitch Ratings kedden ismertetett elemzésében.
A nemzetközi hitelminősítő elemzői szerint igaz, hogy a máltai bankrendszer teljes eszközállománya Málta hazai össztermékének (GDP) 789 százalékát teszi ki; ez az euróövezeten belül a második legmagasabb ráta Luxemburg után. A ciprusi bankszektor összesített mérlegfőösszege a helyi GDP-érték 672 százaléka volt tavaly.
A Máltán működő, a helyi gazdasághoz "elhanyagolható mértékben" kötődő nemzetközi bankok eszközállománya a GDP-érték 494 százalékával egyenlő, ez a ráta a központi szerepet betöltő, a máltai gazdasághoz szorosan kapcsolódó hazai bankok esetében ugyanakkor csak 218 százalék a Fitch kimutatása szerint.
A hitelminősítő londoni elemzői valószínűsítik, hogy a máltai kormány szükség esetén támogatást nyújtana a központi jelentőségű hazai bankoknak. A Fitch Ratings szerint az ugyanakkor rendkívül valószínűtlen, hogy Málta a külföldi tulajdonú nagybankokat is támogatná, ezek adott esetben saját anyabankjuktól, vagy a tulajdonos bankok honos országának kormányától kapnának ugyanis segítséget.
Mindezek alapján a Fitch szakértői azzal számolnak, hogy a bankrendszerbeli kockázatokból a máltai közfinanszírozásra háruló esetleges pénzügyi kötelezettségek mértéke messze elmarad a ciprusitól.
A máltai bankrendszert kevésbé fenyegeti az úgynevezett nem rezidens betéttulajdonosok destabilizáló mértékű pénzkivonása is, annak ellenére, hogy ezen betétesi kör aránya a rendszerszintű betétállományon belül nagyobb - 68,8 százalék -, mint Cipruson (37 százalék). A máltai bankokban tartott külföldi betétek zöme nemzetközi tulajdonú bankokban van, és ez a betétesi struktúra kisebb betétmenekítési kockázatot jelent, mint más betétfajták, például azok, amelyeket gazdag külföldi magánszemélyek tartanak fenn – olvasható a Fitch Ratings keddi londoni elemzésében.
A Fitch Máltára elsőrendű befektetési ajánlású "A plusz" szuverén adósbesorolást tart érvényben stabil kilátással, Ciprust ugyanakkor mélyen a spekulatív sávban, "B" besorolással listázza, és ez az osztályzat is negatív kihatású felülvizsgálat alatt áll.
Más nagy londoni házak szerint ugyanakkor a ciprusi bankválság után Málta is a piac figyelmének középpontjába kerülhet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.