2013. április. 15. 13:08 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 15. 13:01 Gazdaság

Építőipar: szép emelkedés, de optimizmusra nincs ok

A pozitív februári adatok ellenére sem várják az építőipar teljesítményének jelentős javulását az MTI által megkérdezett szakértők.

Nem várnak idén jelentős javulást az építőipar teljesítményében a szakértők. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfői jelentése szerint az építőipar termelése 7,2 százalékkal nőtt februárban a nyers és a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint egyaránt. Az előző hónaphoz képest 2,3 százalékkal nőtt az építőipar kibocsátása.  

Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint a februári emelkedés mindenképpen pozitív, de hogy trendfordulóról van-e szó, az csak néhány hónap múlva derül majd ki. Az év első két hónapjában általában nincs nagy építőipari aktivitás, a KSH is megjegyzi, hogy januárban és februárban az építőipar egy átlagos hónap termelésének mintegy 60 százalékát állítja elő. 

Az elemző szerint annyi valószínű, hogy a tavalyinál jobb építőipari teljesítmény várható ebben az évben. Élénkülésre lehet számítani, elsősorban a második félévben, de nagy robbanásra nem - fogalmazott. Hozzátette: idén nulla körül, jobb esetben kisebb pluszban lehet az építőipar teljesítménye éves átlagban, de az emelkedésre inkább jövőre van nagyobb esély. Az elemző kiemelte azt is, hogy az építőipar hiteligényes ágazat, a hitelezés jelentős beindulása pedig ebben az évben még nem várható, bár vannak kormányzati intézkedések, amelyek javíthatnak a helyzeten. 

Koji László, az Építőipari Vállalkozások Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) alelnöke arra hívta fel a figyelmet: januárban az épületek építésére között szerződések volumene 31 százalékkal csökkent, februárban pedig 26 százalékkal nőtt. A változás azért ilyen nagy, mert nagyon alacsony a rendelésállomány, és egy-két nagyobb értékű munka már ekkora különbségeket generál.  

A pozitív adatoknak örülnek, de a javulás a gyakorlatban csak kevés cégnek jelent munkát, a több mint 85 ezer működő, többségében mikro- és kisvállalkozás ezt nem érzékeli a rendelésállományában és az árbevételében  - mondta az ÉVOSZ alelnöke. Kitért arra is: a februárban megkötött új szerződések volumene 14,6 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Bizakodásra egyelőre nincs ok, meg kell várni, hogy a javulás tartós lesz-e - fogalmazott Koji László. Az ÉVOSZ prognózisa szerint nem várható az építési piac februárihoz hasonló tartós élénkülése. 

A szakszövetség összességében a termelés bővülésére az első félévben semmiképpen sem számít, a második félévtől elképzelhetőnek tartják, de differenciáltan, azaz nem minden építőipari ágazatban - közölte Koji László.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?