A WSJ mentette volna Matolcsyék blamáját
Törölte a személyeskedő részeket a Wall Street Journal abból az írásból, amelyben Balog Ádám, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke Kopits György bíráló szavaira reagált. Az MNB viszont szerdán teljes terjedelmében közölte a levelet.
A Wall Street Journal (WSJ) törölte a személyeskedő részeket Balog Ádám MNB-alelnök írásából, melyben Kopits György, a Költségvetési Tanács volt elnökének bíráló szavaira reagált szerdán. A Magyar Nemzeti Bank azonban honlapjára kitette Balog teljes levelét. Az így ismertté vált részek ismeretében érthető a WSJ tartózkodása – számolt be a Portfolio.hu.
Kopits György szintén a WSJ-ben múlt csütörtökön azt a véleményét hangoztatta, hogy a kormány gyakorlatilag minden független intézmény felett átvette a hatalmat. "Matolcsy György jegybankelnökké nevezése annak a könyörtelen kampánynak a betetőzése, melynek keretében a kormány csökkenti a fékek és ellensúlyok erejét" – írta Kopits. Balog Ádám ezzel szemben a megjelent, kigyomlált cikkben azt írta, az MNB működése jogszerű és átlátható, Kopits György állításaival szemben. A megjelent cikk szerint az igazi fenyegetést a jegybank vezetésére és szakmaiságára nem a menedzsmentben történő változások, hanem a Kopitséhoz hasonló tények nélküli kritikák jelentik, hangsúlyozta Balog.
Az MNB honlapján megjelent teljes cikkből viszont kiderül, hogy a WSJ az első részét nem közölte. Ebben a részben gyakorlatilag csak azzal foglalkozik az alelnök, hogy megismertesse Kopits életművével az abban járatlan amerikai olvasókat.
Eszerint Kopits személyében diszkreditálódott ember bírálja a jegybankot. Ennek igazolásául felidézi a 2004 és 2009 közötti időszakot, amikor monetáris tanácstagként nem tett semmit a devizahitelezés ellen. A Portfolio.hu véleménye szerint a Wall Street Journal jó szolgálatot tett az MNB-nek, amikor a személyeskedést törölte, a jegybank hitelességének ugyanis nem tesz jót, hogy a tudományos körökben kifejezetten elismert Kopits György lejáratásával próbálja meg a véleményt hitelteleníteni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.