2013. február. 11. 15:13 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 11. 15:24 Gazdaság

Az észt GDP-növekedés volt az egyik legnagyobb tavaly az EU-ban

Az észt gazdaság 3,2 százalékkal nőtt tavaly, ez az egyik legnagyobb növekedés volt Európában 2012-ben - a balti ország statisztikai hivatalának hétfőn ismertetett adata szerint. Az észt központi bank szerényebb, 3 százalékos gazdaságnövekedésre számított decemberben.

Észtország az idei évre is meglehetősen magas ütemű gazdasági növekedésre számít, a hazai kereslet élénkülésére és az export bővülésére, ami azonban lassúbb lesz a tavalyinál.

Az észt kivitel 16 százaléka Svédországba, 15 százaléka Finnországba, 12 százaléka pedig Oroszországba irányult tavaly, amikor az észt export összességében 4 százalékkal, az import 9 százalékkal bővült. 2011-ben az export és az import jóval nagyobb mértékben, egyaránt 37 százalékkal bővült 2010-hez viszonyítva.  

Észtország 2011 januárjától tagja az euróövezetnek, abban az évben a GDP 8,3 százalékkal nőtt.

Az ország gazdasága korábban drasztikusan visszaesett azután, hogy a kormány jelentős strukturális reformokat és költségvetési megszorításokat hajtott végre. Az intézkedésekre azért volt szükség, mert a pénzpiaci válság kirobbanásával párhuzamosan a balti államokban kipukkadt az ingatlanpiaci buborék.

Az észt kormány akkor a Nemzetközi Valutaalappal kötött hitelmegállapodás keretében egyebek mellett 10 százalékkal csökkentette a közalkalmazotti béreket, növelte a nyugdíjkorhatárt, és visszafogta a szociális kiadásokat. A korrekciós időszak mélypontján, 2009-ben 14 százalékkal esett vissza éves szinten az észt GDP.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.