2012. november. 27. 21:39 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 27. 21:19 Gazdaság

Így nőhetne a magyar gazdaság

Magyarországon a költségvetés kiadási oldalának átalakítása javíthatja a növekedési potenciált - közölte a Pioneer Alapkezelő.

A fejlett világban hosszú távon magas költségvetési hiánnyal kell számolni, és a jegybanki "pénzcsapok" is sokáig nyitva maradhatnak - írta közleményében az alapkezelő. Mindez kedvező finanszírozási feltételeket teremt a feltörekvő piacok számára, Magyarországon a költségvetés kiadási oldalának átalakítása javíthatja a növekedési potenciált. 

A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a túlzásba vitt megszorítások adósságcsapdába vezetnek, a pénzcsapok megnyitása viszont nem eredményez látványos növekedést - idézte a közlemény Szűts-Békési Ilonát, a Pioneer Alapkezelő portfóliómenedzserét.

Az európai és az amerikai válságkezelés várható eredményét vizsgálva a szakember kiemelte, a görög és lassan a spanyol példa is azt mutatja, hogy a túlzásba vitt megszorítások olyan zsugorodási spirálba kergetik az érintett országokat, amelyben a magas költségvetési hiány a bruttó hazai termék (GDP) csökkenése miatt szükségképpen újratermelődik. 

Szűts-Békési Ilona szerint a magyar lakosság és a magyar állam eleve magas eladósodottsággal került bele a válságba, és mindkét szektor adósságának jelentős része devizaalapú. Ez azt jelenti, hogy a forint gyengítése nem járható út a kormányzat számára, mert még mindig az adósok sokaságát - és rajtuk keresztül az egész bankszektort - tenné tönkre úgy, hogy az a pénzügyi stabilitás megingásához vezetne.     

Ilyen körülmények között a Pioneer Alapkezelő portfóliómenedzsere szerint nem marad más járható út, mint a költségvetés kiadásainak jelentős átalakítása, hiszen az újabb és újabb szektorális adók, vagy a helyettük kitalált más bevételnövelő intézkedések, hosszú távon aláássák a növekedési kilátásokat.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.