2012. október. 25. 17:48 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 25. 17:33 Gazdaság

Megfeleznék az államháztartási hiányt jövőre Szerbiában

A szerb kormány az idei felére tervezi csökkenteni jövő évi GDP-arányos államháztartási hiányát, amitől azt reméli, hogy újraindulhat az év elején befagyasztott IMF-hitelezés. A kormány csütörtökön ismertetett jövő évi költségvetési tervezete szerint az államháztartási hiányt a GDP 3,6 százalékára szorítanák le az idei hét százalék körüli szintről.

Az IMF igazgatótanácsa 2011 szeptemberében hagyta jóvá az előző szerb kormánnyal kötött 1,1 milliárd eurós, 18 hónapos elővigyázatossági jellegű készenléti hitelmegállapodást. Az elszálló költségvetési hiány és államadósság miatt az IMF februárban úgy döntött, hogy befagyasztja a hitelkeretet.

Mladjan Dinkic szerb pénzügyminiszter hétfőn azt mondta, hogy az államháztartási hiányt 2014-ben a GDP 1,9 százalékára, egy évvel később 1 százalékára csökkentik.

A költségvetési tervezet szerint jövőre 2 százalékkal nő a szerb gazdaság. Ez évre az IMF 1 százalékos, a szerb központi bank 1,5 százalékos gazdasági zsugorodásra számít. Az IMF egyelőre nem közölt előrejelzést a szerb gazdaság jövő évi alakulásáról.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.