2012. szeptember. 12. 08:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 12. 09:10 Gazdaság

Épülhet végre a magyar-szlovák gázvezeték

Megindulhat a Vecsés és a szlovákiai Felsőzellő (Veľké Zlievce) közötti 115 kilométeres, kétirányú, nagynyomású vezeték magyarországi, Balassagyarmatig tartó szakaszának építése, miután a legalacsonyabb árajánlattal pályázó OTF Fővállalkozó Zrt. hirdették ki a pályázat győzteseként.

Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója (az MVM a Magyar Gáz Tranzit ZRt. meghatározó tulajdonosa) azt monsta, hogy a cég az előkészítő fázis után megkezdheti az új összekötő földgázvezeték hazai szakaszának megépítését. „A földgázszállító vezeték megépítése egyaránt szolgálja Magyarország, Szlovákia és a közép-európai régió érdekét, valamint kiemelt jelentőséggel bír az Európai Unió számára is"- tette hozzá az energiainfo szerint. De a projekt szorosan illeszkedik az MVM Csoport középtávú stratégiájához is.

Az új kétirányú vezeték a magyar és a szlovák földgázszállító vezetékrendszert köti majd össze,a 115 kilométerből 94 a magyar, 21 a szlovák területen épül majd, és az országokat összekötő gáz-köldökzsinóron évente ötmilliárd köbméter lesz a maximális kapacitás. A gázvezeték Magyarországot a nyugat-európai gázhálózatokhoz, Szlovákiát az észak-déli gázfolyosóhoz juttatja hozzá. A tervek szerint az új vezetéken a magyar gázszükséglet 10-15 százaléka érkezhet.

A Magyar Gáz Tranzit ZRt. és szlovák partnere (Eustream a.s.) az idén májusban kötött közös megállapodást, a vezeték 2015-re történő forgalomba állításáról. A beruházás összege mintegy 160 millió euró, amiből 30 millió eurót az EU Európai Energiaügyi Gazdaságélénkítő Programjából finanszíroz.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.