Az utóbbi években rendre elkaszált pénzintézetek közt piacméretbeli rivalizálásra legfeljebb az OTP mögött van tér, erre azonban többen is pályáznak. Mérlegre tette az elmúlt négy és fél év bankszektor eredményeit az mfor.hu.
Az mfor háttérelemzésében a 2007 utáni eredményeket vetették össze négy mutató szerint. Az adózott eredményt, a betétállományt, a hitelállományt és a mérlegfőösszeget összevetve továbbra is a Csányi Sándor vezérelte pénzintézet mutatta a legjobb teljesítményt.
A bankok méretének a megállapításához a mérlegfőösszeget alapul véve az mfor.hu arra jutott, hogy továbbra sem fenyegeti senki az OTP itthoni hegemóniáját (6262,4 milliárd Ft), mivel az utána következő Erste Bank (2776,2), K&H (2454), MKB (2418) CIB (2170) épp, hogy elérik az OTP nagyságának harmadát. A 2007-ben rögzített adatokkal összevetve a legnagyobb növekedést az Erste könyvelhette el, mivel 755,5 milliárd forinttal nagyobb lett az eszközállománya.
A hitelállományt tekintve is az Erste nőtt a legnagyobbat, mivel az utóbbi években összesen több mint 562 milliárd forinttal növelte az ügyfélhitelei összegét (mely összesen 2030,5 milliárd forint). De a hitelállomány nagyságát tekintve is az OTP Bank az első (3336 milliárd), amely 2007 óta 127 milliárd forinttal növelte a hitelállományát. Jelentőset fékezett viszont a Raiffeisen Bank (1347), melynek most 254,8 milliárd forinttal van kevesebb hitele, mint a válság kitörése előtt.
A betétekért folyó versenyben összesítésben szintén az OTP állt az élen (3723 milliárd forint) Az OTP 238 milliárd forintos bővülésénél többre csak az Erste volt képes (353 milliárd). A CIB-től 218,5 milliárdos bővülésre futotta, az MKB-tól 183-ra, a Raiffeisen Banknak kevesebb, mint 122-re, a K&H viszont közel 305 milliárdos mínusszal zárt.
Mindhárom mutatóban a Budapest Bank volt a sor végén (az Unicreditet nem vizsgálták, mert nem volt meg minden eredménye) a mérlegfőösszege, a hitelállománya és a betétállománya is a többiek által bőven „megugrott” ezermilliárdos szint alatt maradt.
A profit a lényeg
A PSZÁF adatai szerint a 2007 végi 24 375,7 milliárd forintról 2012 első félévére 26.804,4 milliárd forintra nőtt a részvénytársasági hitelintézetek teljes eszközállománya; igaz, a hitelek nettó állománya 15.680,7 milliárd forintra csökkent a négy és fél évvel ezelőtti 16.439,2 milliárdról. A forrásoldalon a betétek összege több mint ezermilliárd forintot nőtt, így június végén 11.802,7 milliárd forintot ért el. A pénzügyi felügyelet statisztikában az áll, hogy az utóbbi négy és fél évben 49,2 milliárd forintos adózott eredményt könyveltek el a magyarországi bankok, de nagy volt a szórás az egyes pénzintézetek között. Az OTP idehaza több mint 330 milliárdos profitot termelt, a többiek pedig 280 milliárdos veszteséget voltak kénytelen elkönyvelni. Utóbbiak többet, mint amennyit az utóbbi 10 évben profitáltak.
Az mfor számításai szerint nyereségességben is az OTP volt a befutó az utóbbi időszakban, négy és fél év alatt összesen 331,6 milliárd forintos nyereséget ért el. „A Csányi Sándor által vezetett banknak egyetlen veszteséges éve sem volt a vizsgált időszakban” – írja a portál. A K&H szintén nem volt veszteséges (igaz, a százmilliárd forint feletti profit elérésében az is segített, hogy a bankot a kis arányú deviza alapú jelzáloghitelezés is jobban megvédte a versenytársaknál az árfolyam-ingadozástól és a végtörlesztés hatásaitól). A Raiffeissen 85,4 milliárdot, az Erste mintegy 150 milliárdot, az MKB viszont több mint 217 milliárdot bukott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.