Nagyobbat esett a magyar GDP a korábban becsültnél
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 1,3 százalékkal csökkent a második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva – jelentette pénteken a részletes adatok alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A visszaesés nagyobb az augusztus közepén előzetesen jelentetett 1,2 százalékosnál.
A nemzetgazdasági ágak többségének a teljesítménye stagnált. Míg az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág bruttó hozzáadott értéke 4,5 százalékkal növekedett, addig a mezőgazdaságé és az építőiparé jelentősen visszaesett.
Az elmúlt két év növekedésének hajtóerejét jelentő exportorientált feldolgozóipar bővülése az elmúlt negyedévben megtorpant. Az idei év első felében a magyar gazdaság teljesítménye 1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az adat megfelel az előzetes becsléseknek. A tárca szerint az EU-ban több ország is hasonló trendet mutat, Olaszország és Portugália erős recesszióval küzd, míg régiós versenytársunk, Csehország gazdasága is 1 százalékot meghaladó mértékben zsugorodott az előzetes adatok alapján.
A részletes adatok alapján látható, hogy termelési oldalon a főbb ágak kis mértékű zsugorodást szenvedtek el az év második negyedévében – értékelte a KSH adatait az NGM.
Az előző évhez képest jelentős változás mutatkozott az ipar és a mezőgazdaság területén. A külpiacok szűkülésével az alapvetően exportorientált ipari szektor kis mértékű, 0,7 százalékos csökkenést mutatott fel – tették hozzá a tárcánál.
A másik jelentős változás a mezőgazdaságban mutatkozik, amely a kedvezőtlen időjárási körülmények által vezérelve az előző éves erős növekedés után kis mértékű zsugorodást mutat. Mindkét tényező tekintetében tehát erős a bázishatás, amely így a jelenlegi számokat jelentősen lefelé korrigálja – véli az NGM.
Felhasználási oldalon a minisztérium szerint az látható, hogy a nettó export még továbbra is pozitív növekedési hozzájárulással bír. Az export 2,1 százalékkal, míg az import csupán 0,2 százalékkal bővült. A háztartások fogyasztási kiadása minimális mértékben csökkent, azonban a bruttó felhalmozás soron továbbra is jelentősebb a visszaesés.
"A kormányzat – látva a külpiaci konjunkturális folyamatok negatív alakulását – továbbra is dolgozik azokon az eszközökön, amelyek a növekedés beindításához szükségesek" – közölte a minisztérium.
"Az újfajta fejlesztési keretek, az európai uniós pénzek aktívabb felhasználása mellet több nagyberuházás – kiemelten a Mercedes kecskeméti üzemének termelése is pozitív hatást fog gyakorolni a kilátásokra" – olvasható az NGM közleményében.
A tárca szerint a jövő évtől folyamatos javulásra lehet számítani a növekedés tekintetében: több nagy ipari beruházás is megkezdi működését, illetve eléri kibocsátásának tervezett szintjét, amely mind a termelésben, mind az exportban jelentkezni fog, illetve a külpiaci klíma jobbra fordulása is segítheti növekedésünket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.