12 helyet rontott nemzetközi versenyképességén Magyarország tavalyhoz képest – derül ki a World Economic Forum frissen publikált éves jelentéséből. Ezzel az EU 27 országa közül csak a 23. legversenyképesebbek vagyunk.
A régiós versenytársak közül Csehország (39.) , Lengyelország (41.) és Szlovénia (56.) előzi meg hazánkat, míg Bulgária (62.), Szlovákia (71.), Ukrajna (73.), Románia (78.) és Horvátország (81.) utánunk következik. Magyarország az úgynevezett hatékonyság és innováció hajtotta országok között helyezkedik el, olyan államok társaságában mint például Törökország, Brazília, Horvátország, Lengyelország, Omán vagy Libanon.
A világ legversenyképesebb állama már negyedik éve Svájc, melyet Szingapúr, Finnország, Svédország és Hollandia követ. Németország a hatodik, az Egyesült Államok a hetedik, Nagy-Britannia pedig nyolcadik. Kína a listán csak 29., az EU leggyengébb versenyképességi mutatója pedig a már ötödik éve recesszióban lévő Görögországé (95.).
Harmatgyengén muzsikálunk
Magyarország több ponton is az átlaghelyezését alulról verdeső pozícióban található. Ilyen például az intézményi környezet (80. hely), az árupiacok szerkezete (67.), munkaerőpiaci rugalmasság (79.), pénzügyi fejlettség (72.) és a kifinomult üzleti tevékenység (86.) területe. Az előbb említett pontok is mutatják a magyar gazdaság működésének legfőbb gondjait, például nehézkes az adminisztráció, nem egészséges az ország áruszerkezet, a munkaerő pedig egyáltalán nem mobil.
Hazánk számára a doing business-t, vagyis az üzleti környezet minőségét leginkább negatívan befolyásoló tényezők között szerepel a gazdaságpolitikai instabilitás, a finanszírozási hozzáférés problémája (magyarul hitelszűke van), az adóráta, az adók szabályozása, a nem hatékony kormányzati bürokrácia és a korrupció.
Hazánk helyzetére jellemző, hogy az első 70 ország közül csak Srí Lanka veszített több, számszerint 16 pozíciót (az ország ugyanakkor egy 2009-ben végetért, rendkívül pusztító polgárháború nyomait igyekszik kiheverni). Ciprus is majdnem ugyanannyi pozíciót vesztett (11-et), mint Magyarország, ám ezeken az államokon kívül nem volt olyan, mely négynél több helyet rontott volna helyezésén.
Nem bízunk a politikusokban
Versenyképességi faktorok |
A nemzetközi versenyképeséget 12 indikátor alapján hasonlítják össze. Vizsgálják az intézményeket (jogi és adminisztrációs keretrendszer), az infrastruktúrát, az egészségügyet, az alapfokú oktatást, a makrogazdasági környezetet (stabil gazdaság), a felsőoktatást és szakképzést, az árupiacok szerkezetét, a munkaerőpiaci rugalmasságot, a technológiai képességeket, a pénzügyi rendszer fejlettségét, a piac méretét, a üzleti szektor fejlettségét és az innovációt. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.