Egy régi arc oldotta fel a német-francia huzavonát az eurócsoportban
Ismét a luxemburgi kormányfőt választották az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács, az eurócsoport élére.
Jean-Claude Juncker mandátumának meghosszabbításáról egy európai tisztségviselő számolt be keddre virradó éjjel, a miniszterek későig elhúzódó brüsszeli tanácskozása után. Juncker "mandátuma két és fél évre szól, de ennek csak egy részét fogja kitölteni" - mondta a francia hírügynökségnek egy másik forrás.
A luxemburgi kormányfő 2005 óta tölti be ezt a posztot, és legutóbbi mandátuma július 17-én jár le.
A miniszterek még találkozójuk elején Yves Mersch luxemburgi jegybankelnököt javasolták az Európai Központi Bank (EKB) igazgatótanácsának egyik megürült helyére, ez volt ugyanis Juncker feltétele az újabb mandátum elfogadásához. Mersch jelölését hivatalosan az Európai Unió (27 tagország) pénzügyminiszteri tanácsa elé kell még terjeszteni kedden.
Az eurócsoport elnökének megválasztása hónapok óta komoly fejtörést okozott, mivel Berlin hivatalosan Wolfgang Schäuble német pénzügyminisztert jelölte erre a stratégiai posztra, Franciaország azonban ellenezte kinevezését.
A miniszterek ugyanakkor a német Klaus Reglinget, az ideiglenes jelleggel létrehozott uniós stabilitási alap (EFSF) vezetőjét választották a július elsején induló új, állandónak szánt euróövezeti mentőalap, az Európai Stabilitási Mechanizmus (EMS) élére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.