Megvonta Ciprus befektetési ajánlású adósosztályzatát hétfőn a Fitch Ratings, mert szerintük nagyobb tőkepótlásra lesz szüksége a ciprusi bankrendszernek, mint ahogy azt várták.
Ciprus hosszú futamú külső és hazai adósságának kockázati besorolását az eddigi "BBB mínusz"-ról egy fokozattal a már nem befektetési kategóriájú "BB plusz"-ra rontották, és az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes – jelentette be a nemzetközi hitelminősítő hétfőn Londonban.
A Fitch indoklásában kiemeli, hogy várakozása szerint a ciprusi bankrendszernek - a Cyprus Popular Bank által eddigi igényelt 1,8 milliárd eurón túl, ami önmagában elérte a ciprusi GDP 10 százalékát - további jelentős tőkeinjekcióra lesz szüksége. A cég saját becslései szerint a szükséges tőkepótlás elérheti akár a 4 milliárd eurót, ami Ciprus éves GDP-értékének 23 százalékával lenne egyenlő.
A ciprusi bankrendszer megnövekedett veszteségeinek zöme a helyi bankok görögországi kitettségeiből ered, de a hazai piacra kihelyezett hitelállomány nemteljesítő hányada is jelentősen nőtt az elmúlt egy évben. A ciprusi bankoknak akkor is további komoly veszteségeket kell elviselniük, ha Görögország az euróövezet tagja marad, mivel a görög gazdaság középtávon is várhatóan recesszióban lesz, emellett a hazai eszközminőség romlása is folytatódik - olvasható a Fitch Ratings elemzésében.
A hitelminősítő szerint korlátozottak a kilátások arra, hogy a szükséges tőkeforrást a magánszektorból lehessen bevonni, így a bankok feltőkésítésének költségei feltehetőleg a ciprusi kormányra hárulnak. A Fitch Ratings szerint ez azt jelenti, hogy a ciprusi államadósság-ráta valószínűleg átlépi a GDP 100 százalékát, jóllehet a cég korábbi előrejelzése még 88 százalékon tetőző adósságrátával számolt.
Ha Görögország távozik az euróövezetből, akkor a Fitch újból felülvizsgálja Ciprus szuverén besorolásait. E stresszhelyzeti forgatókönyv esetén ugyanis a ciprusi bankrendszer sokkal nagyobb tőkepótlásra szorulna, mint amennyit a jelenlegi "BB plusz" államadós-osztályzat kialakításához a hitelminősítő figyelembe vett.
Ugyanilyen meggondolásokból más nagy hitelminősítők is jelentősen leértékelték a ciprusi államadós-besorolásokat.
Néhány napja a Moody's Investors Service jelentette be, hogy az addigi "Ba1"-ről - a köztes "Ba2" szint kihagyásával - "Ba3"-ra rontotta Ciprus szuverén kötvénykötelezettségeinek besorolását, és az új osztályzatot szintén további leminősítés valószínűségére utaló felülvizsgálat alá vette. A döntést a Moody's azzal indokolta, hogy jelentősen romlottak az ország kilátásai, miután érdemben megnőtt a görög euróövezeti tagság megszűnésének kockázata.
A Moody's addigi "Ba1"-es ciprusi adósbesorolása arra a feltételezésre alapult, hogy a ciprusi kormánynak a hazai össztermék 5-10 százalékával egyenlő összegű tőketámogatásban kell részesítenie a helyi bankrendszert, ám a hitelminősítő most már arra számít, hogy ennél jóval több állami banktámogatásra lesz szükség.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.