A kormány korábban azt tervezte, hogy meghosszabbítják a válságadókat, ha lassabban enyhül a gazdasági válság - mondta Orbán Viktor az InfoRádiónak adott, kedd este műsorba kerülő interjújában. A kormányfő az interjú előzetese szerint a Takarékbankban való állami tulajdonszerzésről is beszélt, szerinte a tervezett bevásárlás "egy átfogó hadművelet része".
Amikor az eredeti tervek szerint három évre bevezettük a válságadókat, abban reménykedtünk, hogy Brüsszelben képesek lesznek az európai, különösképpen az eurózóna válságának sikeres kezelésére. Terv volt az is, hogy ha a válság lassabban múlik, akkor meghosszabbítjuk az adók rendszerben tartását - idézi az InfoRádió Aréna című műsorában ma este elhangzó interjú előzetesét a Portfolio.
A miniszterelnök azonban hozzátette, hogy különböző okokból - de leginkább az európai bürokraták állásfoglalása miatt - olyan helyzet állt elő, hogy a válságadókból származó bevételeket nem fogadták el a költségvetés rendes bevételeként: amikor az uniós támogatások szempontjából fontos teljesítményszámokat megállapították, nem vették figyelembe, emiatt a hiány magasabb lett, holott a válságadókkal jelentősen sikerült leszorítani azt.
A kormányfő az előzetes szerint azt mondta, ki kell vezetni a válságadókat, de a cégeket bent kell tartani a közteherviselés rendszerében úgy, hogy nem válság- és átmeneti, hanem állandó adókat vet ki a kormány, így biztosítva az ország működését és a méltányos közteherviselést.
A miniszterelnök az előzetes szerint interjújában beszélt a Takarékbankban történő állami szerepvállalásról is, amelyet "egy átfogó hadművelet részének" nevezett. Szerinte az állami részesedésszerzéssel egy rendkívül erős, a lakosság által könnyen elérhető pénzügyi szolgáltató jöhet létre - hangzott el az esti interjú előezetesében.
Orbán szerint a pénzügyi intézményrendszerből hiányzik a takarékszövetkezetek rendszere, amely nyugaton sikeresen működött az elmúlt harminc-negyven évben. Magyarországon is vannak takarékszövetkezetek, de azok sokkal kisebb szerepet játszanak, mint nyugaton - tette hozzá. Esetleges a bankszerű együttműködésük és hiányoznak azok a pénzügyi szolgáltatási termékeik, amelyeket egységesen tudnának értékesíteni az államtól kapott felhatalmazás alapján.
Orbán felidézte, hogy a 2010-es választások előtt már tárgyalt takarékszövetkezeti vezetőkkel, és abban maradtak, hogy megpróbálják megerősíteni ezt a szektort, de a kormánynak az elmúlt két évben "nem maradt erre energiája". Most, hogy a Takarékbank német tulajdonosai úgy döntöttek, hogy kiszállnak, lehetőség nyílik az állami szerepvállalásra.
A kormány a takarékszövetkezetekkel megegyezve, új jogszabályokat alkotva egy erős, stabil, a lakosság számára könnyen elérhető, a megtakarításain keresztül tulajdonosi részvételi lehetőséget is kínáló pénzügyi szolgáltatói intézményt hozhat létre - mondta Orbán.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.