Júniusban az Európai Bizottság megszünteti a túlzottdeficit-eljárás miatt kezdeményezett szankciót Magyarország ellen, és Magyarország előnyös megállapodást köt az EU/IMF-fel - fejezte ki reményeit Varga Mihály tárca nélküli miniszterjelölt az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottság előtti meghallgatásán.
Varga elmondta, hogy Magyarország időben elkezdte az adósság kezelését, és úgy véli, hogy az Európai Bizottság júniusi felülvizsgálati eljárásban el tudja érni azt, hogy az EU részéről ne sújtsa szankció az országot, ne függesszék fel a kohéziós alapokhoz való hozzáférést. Ez szerinte mindenképp siker.
A költségvetési pályáról Varga azt mondta, hogy 2012-ben egyensúly közeli állapot közeli lesz, fél százalékos növekedés mellett - ez utóbbi várakozás "nincs messze az EU várakozásaitól". Varga azt is elmondta, hogy egy ilyen exportorientált gazdaság, mint a magyar, ahol a magángazdaságban minden hatodik munkahely kötődik a német gazdasághoz, nem tudja magát kivonni az uniós folyamatokból. Varga bízik a felmérésekben, miszerint a második félévben már lehet növekedés.
Varga az adósságról szólva azt mondta, hogy a forint árfolyamváltozásának köszönhetően csökkenni tudott az MNB számításai szerint 500 milliárddal (GDP-arányosan 78,9 százalékon áll). Az erőfeszítések akkor lehetnek tartósak, ha a bizalom erősödik a magyar gazdaság iránt. Márpedig Európa-szerte a kétkedés, a bizalmatlanság a jellemző. "Ez tartós lehet, erre fel kell készülni."
A lehető legjobb megoldás
Ami az EU/IMF-tárgyalásokat illeti, Varga azt mondta, hogy egymaga ő sem képes befolyásolni a megállapodást. "Nem vagyok superman" - mondta. Szerinte a dolog Washingtonban és Brüsszelben dől majd el. "A magyar kormány azon lesz, hogy a lehető legjobb megállapodás szülessen." De ebben véleménye szerint csak egyharmadnyi a magyar fél szerepe.
Kovács Tibor, a bizottság szocialista alelnöke ez utóbbi véleményt vitatta, szerinte ugyanis száz százalékban a magyar kormányon múlik, hogy elindulnak-e a tárgyalások, nem csak egyharmadban, hiszen az IMF és az EU is arra várnak, hogy a feltételek teljesüljenek. Kovács szerint, ha jobb a magyar gazdaságpolitika, akkor nem 8-9 százalékon kellene az országot finanszírozni. És ha nem rúgjuk össze a port az EU-val, akkor talán az EKB egy százalékos hiteléből is kaptunk volna. Lenhardt Balázs (Jobbik) pedig azt firtatta, hogy a kormány valóban meg akar-e állapodni, mert szerinte is eddig inkább alibizés folyt.
Varga a válaszában azt mondta, a kormány elővigyázatossági védőhálóra törekszik. És nem a tárgyalások megkezdésében van egyharmadnyi felelőssége az országnak, hanem a megállapodásban. Jelenleg az ország a GDP 4 százalákát költi adósságszolgálatra, egy jó megállapodás szerinte ennek a mértékét tudja csökkenteni. De míg a spanyoloknak idén 80-100 milliárd euró nagyságban kell az adósságukat megújítaniuk, Magyarországnak pedig 4 mrd euró megújításra váró adóssága van - mondta a bizottsági meghallgatásán Varga Mihály, akinek a válaszait végül is ellenszavazat nélkül, öt tartózkodás mellett elfogadta a testület.
A költségvetési bizottság is támogatta a kinevezést
Az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága szintén támogatta Varga Mihály kinevezését a Magyarország és az IMF, illetve az EU közötti tárgyalások vezetésével megbízott tárca nélküli miniszteri posztra a keddi, kinevezés előtti meghallgatásán. Varga Mihály reményét fejezte ki, hogy a túlzottdeficit-eljárás júniusi megszüntetése után elindulhatnak a tárgyalások.
Varga Mihály az ülést követően újságíróknak elmondta "nagyon bízom abban, ha Magyarország kedvező elbírálást kap a túlzottdeficit-eljárás tekintetében, akkor ezt követően hamarosan megkezdődhetnek a tárgyalások". Hozzátette: érzékelik, hogy az EU, illetve az IMF illetékesei is a június 23-i brüsszeli döntésre várnak. A miniszterjelölt abban is bízik, hogy addig a tárgyalási mandátumokat is elő tudják készíteni a tárgyalófelek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.