A hulladékkezelés államosítása miatt külföldi érdekeltségű vállalkozók a versenyjogi biztoshoz fordulhatnak, így e jogszabály miatt újabb kötelezettségszegési eljárás indulhat Magyarország ellen - írja a Napi Gazdaság.
A Hulladékhasznosítók Országos Egyesületének (HOE) tagjai közül egyelőre még nem éltek panasszal a tervezett törvénnyel kapcsolatban - írja a Napi Gazdaság.
Sárosi Eszter ügyvezető igazgató szerint ők is a hírekből tudják, hogy külföldi érdekeltségű cégek kifogást emeltek az államosítási elképzelések ellen. A HOE tagjainak inkább az áll érdekükben, hogy a jogszabályban egyértelműen határolják el a hulladékgazdálkodással kapcsolatos feladatokat, és a törvény ne tegye lehetővé, hogy a tulajdonosi szerkezetből fakadóan egyes vállalatok tisztességtelen módon juthassanak versenypiaci előnyhöz.
Korábban a hulladékgazdálkodás részleges államosítása már ellenállást váltott ki a szolgáltatók körében. Ezért a kormány újabb, ezúttal Brüsszelből érkező pofontól tartva még a parlamenti szavazás előtt elküldte jóváhagyásra a jogszabályt.
A Napi Gazdaság szerint mindez aligha lesz elegendő ahhoz, hogy az unió eltekintsen a már megkezdett kötelezettségszegési eljárás lefolytatásától. Ráadásul egyre többen hangoztatják, hogy az államosítási tervek megszüntetik a piaci versenyt.
Magyarország késésben van az EU-irányelveknek megfelelő új hulladékgazdálkodási törvény elfogadásával, ami miatt Brüsszel kötelezettségszegési eljárást folytat. Az EU 2008 végén jóváhagyott új hulladék-keretirányelvének előírásait a tagállamoknak legkésőbb két éven belül, azaz 2010 végéig kellett volna beépíteniük szabályozási rendszerükbe.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.