Nekiment az EU Kínának Brüsszelben
A Világkereskedelmi Szervezetnél (WTO) támadta meg a kínai ritkaföldfém-export korlátozásokat az Európai Unió Japánnal és az Egyesült Államokkal közösen - jelentette be az Európai Bizottság kedden Brüsszelben.
Három gazdasági hatalom az EU, az USA és Japán egyszerre kezdeményezte a kínai ritkaföldfémek és egyéb nyersanyagok exportjára vonatkozó korlátozások kivizsgálását és felszámolását a genfi Világkereskedelmi Szervezetnél (WTO). A hvg.hu brüsszel forrásai szerint évek óta igyekezett kompromisszumot találni kínai tárgyalópartnereivel a témában, miközben az EB szakértői szerint Peking nemhogy elköteleződött volna a tárgyalásos rendezés mellett, de tovább erősítette a nyersanyagokhoz való hozzáférés korlátozását.
Az Európai Bizottság egy hasonló sikerrel végigvitt WTO-ügy nyomán döntött a kínai korlátozások jogi úton történő támadására, részben a kínai kiviteli korlátozások árfelhajtó ereje, részben pedig a piaci igényeknél kevesebb hozzáférhető nyersanyag mennyiség okán.
Szakértők szerint ugyan a Kínából Európába irányuló feldolgozatlan ritkaföldfémek éves szinten 350 millió eurós piacot jelentenek, a feldolgozottan az EU-ba harmadik országokon keresztül jutó nyersanyagok összesen azonban három számjegyű milliárd euróban mérhető piacot jelentenek Európában.
Karel De Gucht, kereskedelmi ügyekért felelős uniós biztos szerint “a ritkaföldfémek és egyéb anyagok (mint a tungszen és a molybdenum) korlátozások sértik a nemzetközi kereskedelmi megállapodásokat és ezért fel kell őket számolni”. Az exportkorlátozások a gyártók mellett a fogyasztókat is sújtják nem csak az EU-ban, de globálisan olyan kiemelt fontosságú területeken, mint az innovatív zöld technológiák, hi-tech területek és precíz ipari megoldások - tette hozzá a biztos.
Elmondta: annak ellenére, hogy a WTO előző határozata világossá tette a kínai lépések szabálytalanságát, Peking nem tett lépéseket a korlátozások kivezetésére. Brüsszeli értesülések szerint Kína nyitottságot sem mutatott a WTO határozat figyelembe vételére és az exportkorlátozások, exportkvóták, exportkötelezettségek és egyéb feltételekhez kötött ritkafémföld kereskedelem liberalizálására.
Az EB szakértői szerint a kereskedelmi vita termékek és technológiák rendkívül széles skáláját érinti. Ide tartoznak egyebek mellett a merevlemezek, precíziós mágnesek, hi-tech akkumulátorok, kerámiák, kamera optikák, autóalkatrészek, katalizátorok, járműrészek, fémötvözetek és a takarék fénytestek is.
“A kínai ipari és IT ügyekért felelős miniszter, Miao Wei az EU WTO-hoz fordulása előtt a Xinhua hírügynökségnek kijelentette: “Sajnáljuk, hogy a WTO-hoz fordul panasszal az EU és más országok, addig is azonban aktívan készülünk érdekeink védelmére és szükség esetén magyarázattal szolgálunk - tette hozzá a kínai miniszter.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.