2012. március. 09. 22:08 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 09. 22:07 Gazdaság

Hozzájuthatnak CDS-pénzükhöz a görög befektetők

Görögországban szuverén adósságátstrukturálási "esemény" történt - így döntött péntek este Londonban a tőzsdén kívüli származékos befektetési termékek forgalmazását szabályozó globális testület.

A döntés jelentőségét az adja, hogy így az elfogadott definíciók alapján aktiválódhatnak a görög államadósság magánbefektetői által a görög szuverén törlesztési leállás kockázatára kötött piaci biztosítási csereügyletek (CDS).

Az International Swaps and Derivatives Association (ISDA) pénteki londoni állásfoglalását azzal indokolta, hogy a görög kormány az adósságátrendezés során a görög jogszabályok hatálya alá eső államkötvény-sorozatokra kollektív fellépési záradékot érvényesített, és ez szűkíti a görög államadósság összes magánszektorbeli kötvénybefektetőjének jogát arra, hogy követeléséhez hozzájusson.

A kollektív fellépési záradék (collective action clause) azt jelenti, hogy ha a szuverén görög adósságot tartó magánbefektetők meghatározott hányada megállapodásra jut a görög kormánnyal, mint kötvénykibocsátóval a hitelfeltételek módosításáról - ahogy ez a jelenlegi adósságcsere-program során a héten megtörtént -, akkor ez a döntés mindegyik befektetőre kötelező.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.