Gazdaság MTI 2012. február. 01. 19:05

Még mindig recessziót jósolnak Magyarországnak Londonban

"Biztatónak" nevezték a közép-kelet-európai feldolgozóipar múlt havi aktivitásáról szerdán kiadott beszerzési menedzserindexeket (PMI) londoni felzárkózó piaci elemzők, bár kiemelték azt is, hogy a mutatók változatlanul recessziót jeleznek Magyarországon és Csehországban.

A globális PMI-adatok alapján ugyanakkor egységes a londoni szakértők  következtetée, hogy a világgazdaság egészének gyáripari szektora már visszatért a növekedési pályára. A City egyik vezető pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics a szerdai adatismertetések után összeállított térségi értékelésében annak a véleményének adott hangot, hogy a közép-kelet-európai gyáripari szektorok teljesítménye kezd túljutni a mélyponton.

A ház közölte, hogy a felzárkózó európai gazdaságokra kiszámolt saját, súlyozott és összesített beszerzési menedzserindexe 51,1-re emelkedett a decemberi 51,0-ről, de ez a térségi átlag elfedi azt a tényt, hogy a lengyel aktivitási mérőszám meredek megugrása nélkül az átfogó régiós gyáripari adat "sokkal rosszabb lett volna". A lengyel ipari beszerzési menedzserindex növekedése a Capital Economics szakértői szerint "a magyar és a cseh mutatóétól eltérően" széles bázisú volt, mivel a kibocsátás, az új megrendelések értéke és a foglalkoztatás egyaránt a hajtóerők között szerepelt. A cég számításai szerint a lengyel PMI-index 8 százalék körüli, éves szintre vetített ipari termelésnövekménynek felel meg.

A ház szerint mindent egybevetve úgy tűnik, hogy a közép-kelet-európai feldolgozószektor aktivitása januárban stabilizálódott, az adatok "enyhén biztatók", és "nem lehet nem tudomást venni" az egyes gazdaságokban, főleg Lengyelországban végbement javulásról. A Capital Economics londoni elemzői szerint azonban egyelőre "idő előtti" lenne a januári aktivitási számokból arra a következtetésre jutni, hogy azok már a fordulatot mutatják a térség kilátásai szempontjából. A közép-kelet-európai feldolgozóipar teljesítménye összességében most sokkal lassabban növekszik, mint 2011 első félévében, és az adatok "magyarországi és csehországi recesszióra vallanak" - áll a cég szerdai értékelésében.

Az idei magyarországi recessziót más nagy citybeli házak is jósolják. A közép- és kelet-európai, illetve az egykori szovjet térség gazdasági átalakulásának finanszírozására 1991-ben létrehozott Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) múlt héten kiadott idei első növekedési előrejelzése szerint a Magyarországot is magában foglaló közép-európai és balti csoportban az idén átlagosan mindössze 1,4 százalékos gazdasági növekedés várható az előző, tavaly októberi EBRD-prognózisban 2012-re jósolt 1,7 százalék helyett.

AP / Bebeto Matthews

Magyarország esetében azonban a londoni bank a térségi átlagnál jóval meredekebben, az előző előrejelzésben szereplő 0,5 százalékos növekedésről 2,0 százalékponttal 1,5 százalékos GDP-visszaesésére módosította a 2012 egészére szóló GDP-növekedési becslését. Az EBRD e szűkebb térségen belül még Szlovéniában jósol idei recessziót: a szlovén gazdaságra adott GDP-előrejelzését a korábbi 0,5 százalékos növekedésről 1,6 százalékponttal 1,1 százalékos visszaesésre rontotta.

Londoni pénzügyi szakelemzők szerint azonban a szerdán közzétett globális beszerzési menedzseradatok azt mutatják, hogy világgazdasági szinten most már növekszik az ipari termelés.

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport, amely minden hónapban közzéteszi a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó ágazatainak egyéni teljesítményadataiból összesített, a világgazdaság egészére kivetített saját beszerzési menedzserindexét, januárról szóló szerdai felmérésében azt írta, hogy az általa képzett mutató a múlt hónapban 0,7 ponttal 51,2 pontra emelkedett. A ház szerint ez 2011 júniusa óta a legjobb globális gyáripari teljesítménymutató.

A JP Morgan szakelemzőinek kimutatása szerint világgazdasági szinten a feldolgozóipari index múlt havi emelkedésének fő hajtóerejét az új megrendelések megugrása adta. Ez a részmutató januárban 2,3 ponttal 51,6-ra emelkedett, vagyis az eddigi visszaesés után immár a globális gyáripar rendelésállomány-értékének növekedését jelzi.

A ház szerdai elemzésében kiemelte, hogy az általa számolt világgazdasági feldolgozóipari aktivitási index második hónapja folyamatosan emelkedik, és a cég szerint ez arra vall, hogy a globális gyáripari szektor összteljesítménye a múlt év végi esés után ismét növekszik. A beszerzési menedzserindexek 50-es érték alatt a vizsgált szektorok teljesítményének csökkenését, e szint felett az adott gazdasági ágazat aktivitásának élénkülését jelzik.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.