2012. január. 30. 07:05 MTI/Világgazdaság/Napi Gazdaság Utolsó frissítés: 2012. január. 30. 06:15 Gazdaság

Valami megmozdult a szállodapiacon

A hagyományosan kedvező december tavaly is sokat segített a budapesti szállodák eredményeinek javításában, hosszú idő óta először nemcsak a kihasználtság, hanem a szobák átlagára is növekedett - írja a Napi Gazdaság és a Világgazdaság hétfői száma a Magyar Hotel Monitor (MHM) adatai alapján.

A háromcsillagos szegmens növekedése erősebb volt decemberben is, mint a négy-vagy ötcsillagos házaké, ennek köszönhetően az alacsonyabb kategóriájú szállodáknak az elmúlt év összességében is sikerült - ha csak nominális mértékben is - növekedést felmutatniuk, míg a négycsillagos szállodák eredményeinek stagnálásán a december sem tudott számottevően változtatni. A vidéki háromcsillagos szállodák 2011-ben az előző évihez hasonló teljesítményt nyújtottak - ismerteti a Napi Gazdaság.

A Világgazdaság szerint a vidéki szállodák csak úgy tudták tartani 2010-es átlagos kihasználtságukat az év végén, hogy átlag közel 5 százalékot engedtek az áraikból. A működtetési költségek tovább nőttek, ezért számos hotel néhány napos szünettel vagy szolgáltatásai szűkítésével kezdte az évet, többségük csak márciusban nyit ki újra. Közben napról napra újabb panziók kerülnek eladósorba. A hitelező bankok csak azért nem árverezik el a becsődölt hoteleket, mert nem akadna rájuk vevő. A lelakatolt szálláshelyek többnyire közép- vagy alsó kategóriás szállodák, amelyeket a felsőbb kategóriák árversenye tett tönkre - írja a lap.

A Világgazdaság szerint az áfa emelkedésével tovább nő a környező országokhoz képest a magyar idegenforgalom adóterhe: míg Szlovákiában, Ausztriában 10 százalék körüli az ágazat áfa-terhe, addig Magyarországon a szállodai szolgáltatás forgalmi adója 18 százalék, ám az élelmiszerek és az egyéb, az üzemeltetéshez szükséges cikkek áfája 27 százalékra nőtt január 1-jével, ami versenyhátrányt okoz.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.