Irán nem fél az uniós olajembargótól
Az Európai Unió olajembargója nem lesz komoly hatással az Iszlám Köztársaság gazdaságára - állította az iráni hírszerzési miniszter. Hejdar Moszlehi szerint Irán az embargót lehetőségnek tekinti, ha önellátóvá válásával függetleníteni tudja magát a külső világtól. "A nyugati hatalmak a szankciókkal megpróbálnak zavart okozni, ám a korábbi szankció is eredménytelennek bizonyult, és nem tudta megakasztani Irán fejlődését" - mondta a miniszter egy népgyűlésen az IRNA iráni hírügynökség beszámolója szerint.
Hasonló szellemű nyilatkozatot adott ki az ország olajipari minisztériuma is, amely szerint az iráni olajexport leállítása hatással lesz a világgazdaságra, és károkat fog okozni az európai és az Európán kívüli országoknak.
A nemzeti olajtársaság, a NIOC közleményében ehhez hozzátette: a vállalatnak nem fog nehézséget okozni, hogy új vevőket találjon.
"Tekintettel a lehetséges vásárlókra, illetve a jelenlegi keresleti-kínálati helyzetre, a vállalat könnyedén helyettesíteni tudja európai ügyfeleit másokkal a világ bármely részéről" - olvasható a közleményben. A NIOC saját adatai szerint olajexportjából az Európai Unió 18 százalékkal, a Nemzetközi Energia Ügynökség szerint csaknem 25 százalékkal részesedik.
Az Európai Unió külügyminiszterei hétfőn állapodtak meg, hogy az EU július 1-jéig késleltetett olajembargót vezet be Irán ellen, a teheráni központi bankot pedig szankció alá helyezi, hogy a rezsim ne tudja finanszírozni nukleáris programját.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.